ניתוח החלפת מפרק הירך

למרות שגם המילה החלפה וגם המילה ניתוח נשמעות מאיימות למעשה מדובר באחד מהניתוחים הנפוצים ביותר ובעל אחוזי הצלחה גבוהים במיוחד, כך שגם אם עלינו לעבור ניתוח החלפת מפרק הירך לפחות אנחנו יכולים להיות רגועים שמדובר בניתוח יחסית פשוט שמאפשר חזרה לשגרה במהירות וללא כאבים.

ממה נובעים כאבים באזור האגן?

במפרק הירך, כמו בכל מפרק אחר בגופנו, מצוי סחוס, אשר נשחק עם השנים, בין אם זה בעקבות פעילות ספורטיבית מאומצת, דלקות פרקים או פשוט שחיקה טבעית שנגרמת עם הזמן. כאשר הסחוס נשחק מפרק הירך אינו יכול לתפקד כהלכה ומתרחשים שני דברים: הראשון הוא כאבים באזור האגן והשני הוא קושי בביצוע פעולות יומיות כמו הליכה, ישיבה, ועליה במדרגות, שהופכות לקשות יותר ויותר עד לכמעט בלתי אפשריות. במקרה כזה הפתרון שמצאה האורתופדיה הוא החלפת מפרק הירך המקורי של גופנו בשתל חלופי.
כמובן שההחלטה על ניתוח נעשית רק על ידי אורטופד מומחה, ועדיף לבחור אורטופד בעל ניסיון והתמחות ספציפית בניתוחי מפרקים, אשר יהיה לו גם את הכלים לאבחן את מקור הכאב במדויק וגם ילווה אותנו בכניסה לניתוח ובהליך השיקום אחריו.

האם חובה לבצע ניתוח החלפת מפרק הירך?

לא כל כאב באזור האגן בהכרח מצריך ניתוח, ולעיתים יכול להיות כי מדובר בדלקת מקומית וניתן לטפל בכאבים בעזרת סוגים שונים של זריקות. אך אם לאחר בדיקה של אורתופד מומחה קיבלנו חוות דעת כי עלינו לעבור ניתוח במפרק הירך, לא ניתן יהיה להתעלם מכך והימנעות מביצוע הניתוח יכולה רק להחמיר את המצב. כאשר הסחוס נשחק והמפרק לא מתפקד החיכוך בין העצמות רק יעמיק ומעבר לכאבים עצמם יש חשש גדול להיווצרות מצב של חוסר איזון בין צדי האגן, מה שעלול לגרום לסבוכים נוספים כמו עקמת בגב התחתון.

כמה עובדות שיגרמו לנו לא לפחד מהניתוח:

  • כ- 80% מהאוכלוסייה סובלים משחיקה בסחוס עד גיל 65, כך שאנחנו לא לבד.
  • ניתוח החלפת מפרק הירך מבוצע בישראל כ – 4000 פעמים בשנה, מה שהופך אותו לאחד הניתוחים האורטופדים הנפוצים ביותר.
  • כ- 90% מהמנותחים דיווחו על הצלחת הניתוח והעלמות הכאבים.
  • כבר לאחר 5 שעות מתום הניתוח נוכל ללחזור ללכת, ניתן לחזור הביהת באותו יום של הניתוח.
  • החתך עצמו הוא באורך של עד 20 ס"מ ללא צילוק מיוחד.
  • בשיטה הניתוח הצידי החדשה פגיעה וחיתוך של שרירי הירך והאגן כך שהשיקום מהיר יותר.
ד"ר בנימין בנדר
ד"ר בנימין בנדר

ד"ר בנימין בנדר הוא אורטופד מומחה ברכיים ומפרקי ירך, שימש כעורך הראשי לספר בינלאומי שעוסק בהחלפת מפרק ירך וידוע כמי שצבר את מירב הניסיון בהחלפות ברכיים. הוא החל את דרכו עוד בשירותי הצבאי כאשר שירת בחובש קרבי. לאחר סיום השירות, החל את לימודי הרפואה וסיים את הלימודים כמצטיין דיקן והקדים את שאר הסטודנטים בסיום הלימודים. בשנת 2007, ד"ר בנימין בנדר סיים את התמתחותו והוכר רשמית כאורטופד מומחה. בזמן הזה, ד"ר בנימין בנדרפרסם עבודות אקדמיות לספרות הרפואית וזכה בהכרה מההסתדרות הרפואית בישראל. את הידע הרב שיש לו, חולק ד"ר בנימין בנדר בכנסים בינלאומיים ומתראיין לתוכניות טלוויזיה בארץ ובעולם.

ניווט מהיר בחזרה:

לקביעת תור התקשרו

או השאירו פרטים

ניתוח החלפת מפרק הירך

שירות 24/7 בטלפון ובוואטסאפ