פציעות ספורט

זה אולי יישמע לכם מוזר, אבל יש דבר כזה יותר מדי ספורט, ובמקרים מסוימים פעילות ספורטיבית אכן יכולה לגרום לעומס על הגוף ולהביא לכדי פציעה. פציעות ספורט מתחלקות לכמה סוגים פציעות קלות שיכולות לחלוף גם מעצמן עם מעט מנוחה, אך פציעות חמורות וטורדניות יביאו אותנו לביקור אצל אורטופד מומחה.

מהן סוגי פציעות הספורט הנפוצות ומדוע הן קורות?

 • פגיעה בשלד
  פגיעה בשלד יכולה להיות בדמות שבר, נקע או חבלה קשה. במקרים אלה הסיבות הן בעיקר חיצוניות ויכולות לנבוע ממעידות או חוסר תשומת לב בזמן האימון, אך גם בגלל השטח בו מתאמנים. לדוגמא, בורות שמועדים לנקעים בריצת שטח.
  שחיקה של הסחוסים
 • שחיקה של הסחוס היא תוצאה של פעילות ספורט מאומצת לאורך שנים. למרות שיש כיום דרכים שונות לטפל בבעיה זו אין דרך למנוע את שחיקת הסחוס עצמה.
 • דלקות ומתיחות שרירים
  פציעות שכיחות אך קלות יחסית שנגרמות מעודף מאמץ או פעילות לא נכונה של הגוף.
 • קרע בשרירים או ברצועות
  פציעות אלה נפוצות בעיקר אצל שחקני כדורגל וכדורסל ונובעות בעיקר מסיבובים חדים ושינויי כיוון של הגוף.

מהם הטיפולים המומלצים?

במקרים מסוימים מספיקה מנוחה בכדי להקל על העומס שהגוף נמצא בו, מה שמביא לריפוי עצמי הדרגתי בעיקר במקרים של מתיחות או כאבים במפרקים. אך אם הפציעה היא טורדנית, כלומר חוזרת גם לאחר מנוחה, מומלץ להתייעץ עם אורטופד בנושא.

במקרים של דלקות, כטיפול ראשוני ייתכן ויומלץ על לקיחת כדורים אנטי-דלקתיים לתקופה מסוימת. אם הדלקת מלווה בכאב ניתן לקבל גם זריקות לחסימת הכאב, ובמקרים של פציעות חמורות יותר, כגון שבר או קרע ברצועה, כנראה שנמצא את עצמנו מהר יותר אצל רופא מומחה שכן הכאבים יהיו עזים ומלווים בהגבלה בתנועה. במקרים כאלה לרוב יהיה צורך בניתוח ובמקרים של שחיקות סחוס ניווניות יכול להיות כי אף יומלץ על ניתוח החלפת מפרק.

כיצד למנוע פציעות ספורט?

ישנם כמה דברים שאנו יכולים לעשות בכדי להימנע מלהיפצע בזמן אימון הספורט האהוב עלינו: ראשית יש להקשיב לגופנו. רק אנחנו יודעים באמת מהו סף היכולת של הגוף שלנו ועלינו לשים לב לסימנים שהגוף מראה בזמן מאמץ. שנית, לפחות בתחילת הדרך, מומלץ להתאמן עם מאמן מוסמך שיסביר לנו כיצד להתאמן בצורה נכונה בכדי למנוע פציעות עתידיות. בנוסף, אפשר להתייעץ עם אורטופד לגבי ציוד שיכול להקל על הכאבים בזמן הספורט כמו מדרסים, מגני מפרקים ונעליים מתאימות.

ד"ר בנימין בנדר
ד"ר בנימין בנדר

ד"ר בנימין בנדר הוא אורטופד מומחה ברכיים ומפרקי ירך, שימש כעורך הראשי לספר בינלאומי שעוסק בהחלפת מפרק ירך וידוע כמי שצבר את מירב הניסיון בהחלפות ברכיים. הוא החל את דרכו עוד בשירותי הצבאי כאשר שירת בחובש קרבי. לאחר סיום השירות, החל את לימודי הרפואה וסיים את הלימודים כמצטיין דיקן והקדים את שאר הסטודנטים בסיום הלימודים. בשנת 2007, ד"ר בנימין בנדר סיים את התמתחותו והוכר רשמית כאורטופד מומחה. בזמן הזה, ד"ר בנימין בנדרפרסם עבודות אקדמיות לספרות הרפואית וזכה בהכרה מההסתדרות הרפואית בישראל. את הידע הרב שיש לו, חולק ד"ר בנימין בנדר בכנסים בינלאומיים ומתראיין לתוכניות טלוויזיה בארץ ובעולם.

ניווט מהיר בחזרה:

לקביעת תור התקשרו

או השאירו פרטים

פציעות ספורט

שירות 24/7 בטלפון ובוואטסאפ