ניתוח החלפת מפרק ירך בגישה קִדמית

ניתוח החלפת מפרק ירך בגישה קדמית

ניתוח החלפת מפרק ירך - ללכת ולרוץ בלי כאבים

כל מה שצריך לדעת על גישת "זעיר פולשנית" בניתוח החלפת מפרק ירך – Microinvasive

ניתוח החלפת ירך בגישה הקִדמית מלווה בשיקום מהיר, ונחשב כיעיל ובעל יתרונות רבים.
מהי השיטה? מדוע תהליך האבחון הוא קריטי? וכיצד נערך הניתוח?

ניתוח החלפת מפרק ירך נעשה במטרה להקל על הכאבים באופן משמעותי ולשפר את תפקודי המפרק השחוק. במרבית המקרים נובעים הכאבים משחיקת סחוס, ואף מגבילים את טווחי התנועה של המפרק. כל זאת מקשה על התפקוד היום־יומי. אחד היתרונות הבולטים של הניתוח הוא יכולת ההתאוששות המהירה, החזרה הנוחה לשגרה שנטולה מכאבים, וכן לאיכות חיים גבוהה.

מדוע לנתח את מפרק הירך בשיטת הגישה הקדמית?

ניתוח החלפת מפרק הירך בידי אורטופד מומחה ברכיים וירכיים הוא אחד מהניתוחים האורטופדיים הנפוצים והמוצלחים ביותר. עם זאת, ההחלטה לנתח אינה מתקבלת בהינף יד, אלא נעשית לאחר אבחון מעמיק.
תופעות כמו שחיקה מתקדמת של מפרק הירך אשר מסבה כאב רב [בייחוד באזור המפשעה], הגבלת תנועה ולעיתים אף צליעה, מובילות להגבלות רבות בשגרת היום, ומחייבות ניתוח.

ניתוח החלפת ירך בגישה הקִדמית הוא פתרון חלופי ונוח לניתוח הקונבנציונאלי הארוך, שמתאפיין בשיקום ארוך ומייגע.
החלפת ירך בשיטה הקִדמית ידוע באחוזי הצלחה גבוהים. בכ־95% מהמקרים ניתן לצפות להקלה בכאב ולשיפור בטווחי התנועה. במרבית המקרים נדרש חתך באורך של כ־7 ס"מ בלבד, אשר מאפשר למטופל לנוע תוך זמן קצר, בין 3 עד 5 שעות לאחר הניתוח [קימה והליכה] וללא מגבלות בירך.

מהו המקור לכאבים במפרק הירך?

לקות אנטומית במפרק הירך, גורמת לשחיקתו המוקדמת בגילאים צעירים. הלקות היא פועל יוצא מחוסר התפתחות או התפתחות לקויה של עצם האגן, אשר גורמת להעדר כיסוי מספק של ראש הירך, או לחילופין לכיסוי יתר שלו.

המקור לכאב עלול להופיע בעקבות:

– בעיות במפרקי הירך; כמו:

 1. שחיקת סחוס – שחיקה ניוונית של המפרק.
 2. קרע בלברום [מעטפת המפרק]
 3. תסמונת תפס Femoraloacetabular Impingement Syndrome (FAI), שמשמעה יחס לא תקין בין האגן לבין ראש הירך. התופעה עשויה להוביל לשחיקה של מפרק הירך.

– כאב מוקרן מהגב או מהאגן

– בקע מפשעתי או פמורלי

– דלקת בגידים אשר סובבים את מפרק הירך

– שברים – שברי צוואר ירך, שברי מאמץ או שברים סביב מפרק הירך

– מחלות רֵאוֹמָטִיּוֹת – דלקת מפרקים ראומטית Rheumatoid Arthritis-RA

– מחלות מטבוליות

– גידולי עצמות

– חבלות למפרק הירך

– כשל באספקת דם תקינה לראש הירך – נמק אוסקולרי של ראש הירך [AVN-Avascular Necrosis]

– זיהום חיידקי במפרק הירך

– מחלות נוירולוגיות- נוירופטיה ופולינורפטיה

מדוע חשוב לבצע אבחון לזיהוי מקור הכאב, וכיצד?

שחיקת מפרק הירך יכולה להתבטא בכאבים בירך וגם בכאבים באזור המפשעה, אולם לא בהכרח. לעיתים כאבים באזור המפשעה יכולים לנבוע מבקע מפשעתי. שחיקה של מפרק הירך יכולה להקרין גם לברך. כמו כן, כאבי גב יכולים אף הם להקרין למפרק הירך ולהידמות לתופעה של שחיקת המפרק. לכן חשוב לאבחן את מקור הכאבים.

האבחון נעשה בעזרת בדיקה פיזיקלית, בחינת ההיסטוריה הרפואית וצילומי רנטגן מתאימים. הצילום מאפשר לזהות היצרות של סדק המפרק, שינויים בעצמות המפרק, הסתיידות מתחת לסחוס, היעדר כיסוי מספק לראש הירך ועוד.

מהן שיטות הניתוח הקיימות להחלפת מפרק הירך?

החלפת מפרק ירך בגישה קִדמית ישירה

בניתוח החלפת מפרק ירך בגישה קִדמית נעשה חתך קטן במיוחד בחלק הקדמי, ודרכו נעשית כל הפרוצדורה בעזרת מכשירים ייעודיים. בגישה הקִדמית אין צורך בחיתוך השרירים.
המטופל שוכב על הגב, ולא על הצד, כך שניתן להעריך במדויק את אורך הרגליים ואת יציבות המפרק. פעולה זו מאפשרת שיקום מהיר ונוח, ונסיעה הביתה ברכב פרטי [ולא באמבולנס].
כמו כן, בגישה הקִדמית ניתן להחליף שני מפרקי ירך בניתוח אחד בלבד ובקלות. 

החלפת מפרק ירך בגישה קדמית צדדית

בגישה זו מתבצע חתך גדול יותר, באורך של כ־14 ס"מ לפחות, ולעיתים נדרש להרחיבו מעבר לכך. דרך החתך והשרירים מגיע המנתח למפרק. השרירים נתפרים בסיום הניתוח. גישה זו נעשית כשהמטופל שוכב על הגב, וניתן למדוד את אורך הרגליים ואת יציבות המפרק בצורה מיטבית.
השיטה שימושית בעיקר במקרים של ניתוחים חוזרים או כשלא ניתן לבצע ניתוח החלפת מפרק ירך בגישה קדמית ישירה או קיים קושי לבצעו. לדוגמה, עקב מסת שרירים מוגברת באזור החתך הניתוחי, או פיזור שומני רב באזור הניתוח.

החלפת מפרק ירך בגישה אחורית

בשיטה זו שוכב המנותח על הצד, והחתך נעשה בחלק האחורי של עצם הירך. בגישה זו נדרש להפריד בין שרירים רבים. החיסרון הבולט בגישה זו הוא, שבזמן הניתוח לא ניתן למדוד באופן מהימן וישיר את אורך הרגליים ואת טווחי התנועה של הירך.
לרוב, גישה זו גוררת אחריה מגבלות תנועה בירך למשך שישה שבועות; כמו, ישיבה על כיסא גבוה בלבד, צורך בשימוש בכרית פישוק, הימנעות מהצלבת רגליים, פינוי באמבולנס לאחר הניתוח וכדומה.

מדוע עדיף לבצע ניתוח החלפת מפרק ירך בשיטה הקדמית, על פני השיטה המסורתית (האחורית)?

הסיבה העיקרית נעוצה בעובדה שבגישה הקִדמית מחליפים את מפרק הירך באמצעות חתך קטן בגישת "זעיר פולשני" Microinvasive , ללא צורך בניתוק השרירים סביב המפרק; כאשר מעטפת השרירים נשמרת. אלמנט זה תורם רבות ליציבות המפרק החדש ולשיקום מהיר ונוח יותר אחרי ניתוח. בנוסף, ניתן למדוד את אורך הרגליים בצורה מהימנה ולדאוג ליציבות המפרק, היות שהמטופל שוכב על הגב ולא על הצד. 

איך נעשה תכנון הניתוח? 
תכנון הניתוח מתבצע לרוב באמצעות תוכנת מחשב ייעודית, ובמהלכו נקבעת נקודת החיתוך של העצם.
גודל המשתלים מוערך טרום הניתוח, על בסיס צילומי הרנטגן. פעולה מקדימה זו מאפשרת דיוק רב בזמן הניתוח.

מהם היתרונות שבניתוח מפרק הירך בשיטה הקדמית ללא שולחן מתיחה?

החלפת מפרק ירך בגישה קדמית נערך במרפאתו של ד"ר בנימין בנדר על שולחן ניתוחים רגיל, כשהמטופל שוכב על הגב [ולא על שולחן מתיחה]. מנח זה מאפשר תהליך שיקום מהיר ונוח, וכן מפחית סיבוכים; כגון, פריקת המפרק ושברים ברגל המנותחת. כמו כן, נמנעות מגבלות בירך לאחר הניתוח.
כמו כן, הרגל המנותחת אינה קשורה לשולחן, ולכן ניתן למדוד את אורך הרגליים בצורה מהימנה, ללא כל צורך בצילומים השוואתיים אל הרגל השנייה. צילומים אלה נעשים כאשר הניתוח מבוצע על גבי שולחן מתיחה. 
כך גם פוחת אלמנט ההקרנה בזמן הניתוח. עוד חשוב לציין, מכיוון שהרגל אינה קשורה לשולחן המתיחה, ניתן להעריך את יציבות המפרק.

האם ניתן להחליף את שני מפרקי הירך בניתוח אחד בגישה קדמית?

החלפת שני מפרקי ירך בניתוח אחד אפשרית כאשר המנותח שוכב על גבו. השכיבה על הגב בגישה הקדמית מאפשרת לגשת למפרק אחד ולאחר מכן למפרק השני, מבלי שיהיה צורך להפוך את המנותח מצד לצד.

החלפת שני מפרקי ירך מתאימה לסובלים משחיקה של מפרק ירך דו־צדדי. 
למנותחים עם סיכון ניתוחי נמוך אפשרי לרוב בהתאם לסטטוס תפקודי פיזיקאלי, בהתאם למחלות רקע, לבני 80 ופחות ולבעלי BMI פחות מ־40 [BMI מחושב על בסיס משקל ביחס לגובה].

מה קורה אם דוחים את ביצוע הניתוח זמן רב מידי?

המתנה ממושכת משפיעה על האיברים הסמוכים למפרק הירך, כמו הגב והברך באותו צד. בברך עלול להיווצר עיוות יתר לציר ואלגוס; כלומר, הטיה של השוק כלפי חוץ יותר מהרגיל. בגב עלולה להיווצר עקמת אשר גורמת לאנכיות האגן; כלומר, הטיה של האגן, כאשר צד אחד מורם וצד שני נמוך יותר. לא תמיד שינוים אלה הפיכים.

כאבי גב תחתון

מהן שיטות הקיבוע? אילו משתלים קיימים? ואלו משתלים מומלצים ביותר?

קיימות שתי שיטות קיבוע; האחת כוללת צמנט רפואי (חומר ייעודי דמוי דבק); והשנייה ללא צמנט רפואי. השיטה האחרונה מתאימה למקרים, שבהם הגוף עוטף באופן טבעי את המשתלים ו"קולט" אותו. המשתלים הנפוצים הם: מתכת על פוליאתילן, קרמיקה על קרמיקה, קרמיקה על פוליאתילן ומתכת על מתכת.

משתלי הקרמיקה עמידים מאוד, אך עלולים להיסדק. משתלי המתכת עמידים לאורך זמן, אולם משחררים ריכוז של מתכות כבדות למחזור הדם. ההשלכה מכך לאורך זמן עדיין אינה ידועה. כמו כן, ישנם אנשים שהשימוש במתכות אינו מתאים להם; למשל, נשים בגיל הפוריות.

משתלי הפוליאתילן עמידים. אולם לעיתים רחוקות עלולים ליצור תגובה אימונית של הגוף, ולהוביל להתרופפות המשתל.

ניתוח

היתרונות בהחלפת מפרק הירך:

 • החלמה ושיקום מהירים
 • מפרק יציב ללא צורך בהגבלות מיוחדות
 • גישה ויכולת שליטה על אורך הרגליים בזמן הניתוח
 • פחות כאבים לאחר הניתוח
 • נזק מופחת לרקמות רכות

יתרונות להחלפת מפרק הירך כאשר המנותח שוכב על הגב

 • אנטומיית מפרק הירך ברורה בעת הניתוח, ומאפשרת הכנסת המשתלים – השכיבה על הגב מספקת זווית מדויקת ואופטימלית להכנסת המפרק החדש. זווית זו תורמת באופן עקיף לשרידות גבוהה יותר של המשתל (95% לאורך כ־20 שנים)
 • אין חיתוך שרירים בגישה קִדמית ישירה
 • לאחר הניתוח מתאפשרת קימה והליכה כעבור מספר שעות בלבד
 • ניתן לבדוק בצורה מדויקת יותר את טווחי התנועה ואת יציבות המפרק
 • המנח מאפשר בדיקה מהימנה ומדויקת יותר של אורך הרגליים
 • אין הגבלות למפרק הירך, הצלבת רגליים או שינה על הצד. כמו כן, אין צורך בכרית פישוק. 
 • אחוז הסיבוכים נמוך יותר, ואחוזי פריקת המפרק  נמוכים. בעוד בגישה הרגילה אחוזי הפריקה הם כ־2% ועד 4% , בגישה הקדמית אחוזי הפריקה נמוכים מאוד, וקרובים לאפס.
 • השיקום נח וקל יותר
 • ניתן להחליף את שני מפרקי הירך בניתוח אחד

אז מה עדיף?

ההמלצה של ד"ר בנדר היא משתלי "קרמיקה על קרמיקה", או "קרמיקה על פוליאתילן". הסיבה לכך היא היתרונות שמצויים בשני סוגים אלה, וכן בשל שרידותם לאורך שנים. במהלך שנות עבודתו, ביצע ד"ר בנדר מאות ניתוחים בארץ ובארצות הברית בשיטה זו.
מוזמנים לייעוץ אישי במרפאה.

לקוחות מספרים על הניתוח להחלפת מפרק ירך במרפאתו של ד"ר בנדר

סרטון הסבר על ניתוח החלפת מפרק ירך

החלפת מפרק ירך – מידע נוסף על הניתוח:

 • מאמר מאת האקדמיה האמריקאית לאורטופדיה בנושא ניתוח להחלפת מפרק ירך – Total Hip Replacement
 • מאמרו של ד"ר בנימין בנדר על ניתוח החלפת מפרק ירך [ויקיפדיה]
 •  מאמר ופרק בספר שמתארים החלפת מפרק ירך בגישה קדמית. טכניקה ניתוחית חדישה וייחודית להחלפת מפרק ירך, ללא צורך בחיתוך שרירים בחתך קטן של פחות מעשרה ס"מ.
  מאמר זה הוא מבין המאמרים המצוטטים ביותר בעולם בתחום זה:
  Benjamin Bender, Michael Nogler, William J. Hozack. Direct Anterior Approach for Total Hip arthroplasty. Orthopedic Clinics of North America , 2009 Jul;40(3):321-8

  Benjamin Bender, Michael Nogler, William J. Hozack. Single Incision Direct Anterior Approach for THA. Arthritis & Arthroplasty, 6 Volume series, The Hip, Thomas E. Brown, Quanjun Cui, William Mihalko, Khaled Saleh, Chapter 23, pages 218-224. Saunders, Elsevier 
  קישור לאתר הספר

ניתוח החלפת מפרק ירך בגישה קדמית

לקביעת תור התקשרו

או השאירו פרטים

שירות 24/7 בטלפון ובוואטסאפ