טיפולים משמרים בהחלפות מפרקים המאפשרים דחייה של ניתוח

טיפול באמצעות זריקות או ניתוח?

טיפולים משמרים לברכיים

רבים מתחבטים בשאלה ומגיעים אליי לקליניקה – משתוקקים לאכול את העוגה ובכל זאת להשאירה שלמה. הכוונה היא שקיימת אצלם כוונה נסתרת, שמצד אחד הם משתוקקים שהכאבים ייעלמו, ומצד שני הם רוצים שזה יקרה מבלי שייאלצו לעבור את הניתוח.

נשאלת השאלה – האם אפשרי להעלים כאב, אשר משבש את איכות החיים, גם בפעילויות הפשוטות ביותר כמו הליכה, קימה וריצה, ללא שימוש באזמל המנתחים?

מה זה חומצה היאלורונית?

חומצה היאלורונית היא מולקולה גדולה שנמצאת בגוף האדם באופן טבעי במיקום חוץ תאי. היא נמצאת בעיקר באזור המפרקים ושם היא מסייעת בסיכוך המפרקים על ידי אגירה של מים.
האדם בעודו צעיר נהנה מחומצה היאלורונית בריכוז גבוה בנוזלי המפרק.

במצבים אשר בהם המפרק נפגע בגלל שחיקה של הסחוס, באותו זמן תהיה גם ירידה בריכוז של החומצה ההיאלורונית. במצב אשר בו שחיקת הסחוס תהיה חמורה יותר הרי שהריכוז של החומצה ההיאלורונית ירד אף הוא.

צפו בראיון של ד"ר בנימין בנדר על טיפולי הזרקות למפרקים

6 טיפולים משמרים לברכיים באמצעות זריקות לברכיים

בקצרה: החומצה ההיאלורונית היא חומר סיכה, אשר דומה לאחד ממרכיבי הנוזל שבמפרק. הריכוז של נוזל זה בגוף פוחת בתהליך שחיקתו של המפרק.

למי מתאים הטיפול?
לסובלים מכאבים במפרקים (ברכיים או מפרקי ירך)

היתרונות: הזרקת החומצה ההיאלורונית, מרכיב טבעי של המפרק, מסייעת לשימון המפרק, מפחיתה את הכאב, מסייעת בשיפור התנועתיות ובגמישות, ותורמת לפעילות אנטי דלקתית במפרק.
רכיבי החומצה מופקים בשתי צורות:
מן החי: למשל, מכרבולת של תרנגולת (כגון סינויסק Synvisc).
כתוצר מעבדה (ארטריז Arthease, אוסטניל Ostenil). לפיכך הסיכוי לפתח תגובה אלרגית הוא קטן.

החסרונות: בשימוש בחומרים מן החי עלולה להופיע תגובה אלרגית.

בקצרה: הַסְּטֶרוֹאִידִים נמצאים בגוף האדם באופן טבעי, וידועים ביכולתם לטפל בכאבים ובגירוי הדלקתי, אשר נוצר במהלך שחיקת מפרקים.

למי מתאים הטיפול?
לסובלים מכאבים במפרקים (ברכיים או מפרקי ירך).

היתרונות: טיפול זול, יעיל ובטוח.

החסרונות: הַסְּטֶרוֹאִידִים מספקים הקלה זמנית בלבד מכאבים. לצד זה, קיים סיכוי לפגיעה בסחוס בטווח הארוך, וכן צפויות תופעות לואי כתוצאה מהזריקה.

לכתבה המלאה על זריקת סטרואידים לברך

בקצרה: טיפול ביולוגי [טבעי] חדש, אשר נעשה בו שימוש בחומרים המופקים מגוף המטופל עצמו. שיטת הטיפול נעשית במספר שלבים – שאיבת דם פשוטה מהמטופל. שימוש במנת הדם לצורך הפקת סרום (נסיוב), אשר מכיל חלבונים שונים; והזרקתו למפרק. אותם חלבונים מסייעים בעצירת תהליך השחיקה ובריפוי.

למי מתאים הטיפול?
לסובלים מכאבים במפרקים (ברכיים או מפרקי ירך)

היתרונות: חומר טבעי

החסרונות: טיפול יקר יחסית

בקצרה: רעלן (טוקסין) אשר מוזרק למפרק הירך, ומסייע להקלה בכאב באמצעות פעילות מקומית בקצות העצבים.

למי מתאים הטיפול?
לסובלים מכאבים במפרקים (ברכיים או מפרקי ירך)

היתרונות: פעולה מיידית

החסרונות: יש צורך בהזרקות חוזרות. כמו כן, השיטה אינה מטפלת בשחיקת הסחוס, אלא רק מסייע בהקלה מהכאבים.

בקצרה: גוף האדם רווי בחומרים שמשמשים לריפוי עצמי, ביניהם הטסיות [חלק מכדוריות הדם]. ה־PRP מופק מדמו של המטופל, והוא פלסמה עשירה בטסיות.
מדובר בטיפול חדש יחסית בקטגוריה של טיפולים משמרים לברכיים.

למי מתאים הטיפול?
לסובלים מכאבים במפרקים (ברכיים או מפרקי ירך)

היתרונות: חומר טבעי. PRP הוא פלסמה עשירה בטסיות שמפעילה את מנגנון הריפוי הטבעי של הגוף, וגורמת להפחתה בכאב ולשיפור בתפקוד מפרקי הירך והברך.

החסרונות: יש צורך בשאיבת דם ובהזרקות חוזרות.

למידע מלא על הזרקות PRP לברך

בקצרה: תאי הגזע הם תאים בעלי פוטנציאל להתפתחות בכל רקמה כדוגמת סחוס. בתחום האורטופדיה תאי הגזע משמשים לריפוי פצעים, כטיפול במיניסקוס קרוע ולשחיקה של המפרקים. תאי הגזע מופקים ממח העצם או מרקמת שומן.

למי מתאים הטיפול?
לסובלים מכאבים במפרקים (ברכיים או מפרקי ירך), בייחוד AVN של מפרק הירך.

היתרונות: תאי גזע הם בעלי יכולת ריפוי ובנייה מחודשת של רקמות שונות. לדוגמה, ב־AVN של מפרק הירך – תאי הגזע מוזרקים לריפוי תחת שיקוף לאזורים שונים בגוף.

החסרונות: מדובר בטיפול חדשני במיוחד שנמצא עדיין בחיתוליו. לפיכך יכולותיו נחקרות ואינן ברורות לגמרי. ההליך הרפואי כולל שאיבה של מח עצם מהאגן, והזרקתו לאזורים מסוימים במפרק.

מתי מומלץ לבצע זריקות לברך עם חומצה היאלורונית?

אנשים הסובלים מירידה בכמות של החומצה ההיאלורונית, יכולים ליהנות למעשה משימוש בזריקות לברך חומצה היאלורונית. החומצה ההיאלורונית מכל סוג נספגת בגוף בצורה מיטבית. זריקה היאלורונית לברך יכולה להועיל מאוד במצבים של שחיקת סחוס ועל כן נעשה שימוש רב בכך. חומצה היאלורונית לברך אף מועילה לשיכוך כאבים באזור הברכיים ולרוב מדובר למשך תקופה ארוכה של שנה לפחות.

זריקה היאלורונית לברכיים מחיר

הטיפול בחומצה היאלורונית יקר יחסית.
המחיר נע לערך בין 750 ₪ עד 3000 ₪ לטיפול כאשר המחיר נקבע בהתחשב בסוג החומר שמרכיב את הזריקה.
לחומצה ההיאלורונית יש אישור מטעם ה – FDA, אך עם זאת התרופה לא נכללת בסל הבריאות והמטופל אמור לשלם עליו מכיסו.

היתרונות של זריקות חומצה הילורינית

  1. שיפור באיכות החיים – הזריקות יכולות לעזור ליחזיר את איכות החיים לחולה כאשר אחריהן הוא מסוגל לבצע את כל הפעולות הרגילות ללא כאבים, כולל פעילות ספורט.
  2. השפעה מהירה – הזריקות יעילות במקרים רבים, השפעתם יכולה להתחיל מיד או עד לחודש אחרי ההרקה
  3. חזרה לשגרה – לאחר הזריקה ניתן לשוב לרוב מיד לשגרה ולתפקוד רגילים.
  4. יותר תנועה, פחות כאב – זהו מרכיב טבעי של המפרק, מסייע לשימון המפרק, מפחיתה את הכאב, מסייעת בשיפור התנועתיות ובגמישות, ותורמת לפעילות אנטי דלקתית במפרק
  5. טיפול טבעי לגוף – טיפולים לא ניתוחים לרוב יש לחזור עליהם כשהכאבים חוזרים , כל עוד הטיפול עוזר ניתן לחזור עליו כי הוא טיפול טבעי לגוף
הזרקות PRP למפרקים

האם ישנם כאבים לאחר זריקת חומצה היאלורונית לברך?

זריקה של חומצה היאלורינית לברך אינה מכאיבה יותר מכל זריקה או בדיקת דם אחרת. את הזריקה מבצעים באזור המפרק . ברוב המקרים אין תלונות על כאבים לאחר ביצוע הזריקה אך יש בהחלט את המקרים אשר בהם מטופלים מתלוננים על כאבים עוצמתיים משך מספר ימים עד לשבועיים. במצבים כאלו חשוב ליידע את הרופא המטפל ולקחת נוגדי כאבים. מעניין לגלות כי כאבים לאחר ההזרקה שכיחים בעיקר לאחר הזרקה חומרים לא טבעיים כגון סטרואידים.

טיפולים נוספים בשחיקת סחוס שלא מצריכים זריקה

לא תמיד חייבים לרוץ לבצע זריקות במצבים של שחיקת סחוס.
יש עוד פתרונות ועוד דרכים לטפל בבעיה הזו של שחיקת סחוס חוץ מביצוע הזריקות. כך למשל ברוב המקרים תהיה המלצה לשנות את אורח החיים, להקפיד על פעילות גופנית מותאמת וכן הפחתה במשקל בהתאם למצב של החולה. יש גם תרופות שונות ותוספי תזונה שעשויים להועיל ורק במקרים ספציפיים תתקבל ההחלטה לבצע הזרקות של חומצה היאלורונית.

איך מתנהגים לאחר הזרקה של חומצה היאלורונית?

אין הוראות מיוחדות הנוגעות לזמן שלאחר ביצוע הזריקה של החומצה ההיאלורנית. אם המטופל חש בטוב הרי שהוא יוכל מיד לחזור לתפקוד רגיל ולשגרת יומו. אם בכל זאת הוא סובל מכאבים והמקום אינו רגוע, הוא כמובן יצטרך לנוח ולקחת נגד כאבים . אין כל מניעה מבחינת פעילות גופנית ושימוש במפרקים לאחר ההזרקה.

יכול לעניין אותך גם: ניתוח החלפת ברך | כאבי ברכיים: 7 מזונות להפחתת הכאב

ד"ר בנימין בנדר
ד"ר בנימין בנדר

ד"ר בנימין בנדר הוא אורטופד מומחה ברכיים ומפרקי ירך, שימש כעורך הראשי לספר בינלאומי שעוסק בהחלפת מפרק ירך וידוע כמי שצבר את מירב הניסיון בהחלפות ברכיים. הוא החל את דרכו עוד בשירותי הצבאי כאשר שירת בחובש קרבי. לאחר סיום השירות, החל את לימודי הרפואה וסיים את הלימודים כמצטיין דיקן והקדים את שאר הסטודנטים בסיום הלימודים. בשנת 2007, ד"ר בנימין בנדר סיים את התמתחותו והוכר רשמית כאורטופד מומחה. בזמן הזה, ד"ר בנימין בנדרפרסם עבודות אקדמיות לספרות הרפואית וזכה בהכרה מההסתדרות הרפואית בישראל. את הידע הרב שיש לו, חולק ד"ר בנימין בנדר בכנסים בינלאומיים ומתראיין לתוכניות טלוויזיה בארץ ובעולם.

ניווט מהיר בחזרה:

שירות 24/7 בטלפון ובוואטסאפ