כאבים לאחר ניתוח החלפת מפרק ברך

החשש מפני כאבים לאחר ניתוח החלפת מפרק ברך מובנים, במיוחד לאור כך שהמטופלים אינם יודעים למה לצפות. לשם הפחתת החשש ערכנו עבורכם סקירה על ציר הזמן, שמציגה באופן כללי את שלבי ההחלמה לאחר ניתוח להחלפת מפרק ברך – מרגע הכניסה לחדר הניתוח ועד להתאוששות הדרגתית.

על ציר הזמן – התאוששות מניתוח החלפת מפרק ברך

חדר הניתוח
לרוב, לאחר הכניסה לחדר הניתוח יבצע הרופא המרדים הרדמה אזורית. במקרה זה מדובר על הזרקת חומר טשטוש אל הווריד, ולאחר מכן הזרקת חומר הרדמה דרך הגב; הפעולה מזכירה מאוד את זריקת האפידורל. כך שבמהלך הניתוח לא תחושו דבר, והתהליך יעבור עליכם בשינה.
הניתוח צפוי להימשך כשעה עד שעה וחצי, ויעשה בידיו המיומנות של מנתח מומחה להחלפת מפרק ברך. באופן כללי למדי, מהלכי הניתוח כוללים חיתוך מעל מפרק הברך אשר נועד לחשוף את המפרק, הסרת החלקים הפגומים והחלפת המפרק הקיים במפרק חדש.
בסיום הניתוח תועברו לחדר התאוששות, שבו תתבקשו לשהות להשגחה כשעתיים. משם תעברו לחדר במחלקה האורטופדית.

אשפוז במחלקה – יומיים עד שלושה ימים

הגוף שלכם עבר תהליך כירורגי, ונדרשת לו תקופת החלמה. ידוע ששיתוף הפעולה של המנותח עם תהליכי ההחלמה המתבקשים משפיעים על קצב החלמתו. אולם לצד זה, אין תהליך החלמה שזהה אצל כלל המטופלים, והוא משתנה מאדם לאדם.
ביום הניתוח, לאחר שהועברתם למחלקה האורטופדית תקבלו נוזלים ונוגדי כאבים דרך צינור תוך ורידי. כמו כן, תתבקשו ליטול אנטיביוטיקה – למניעת זיהומים, וכן תרופות מדללות דם – לצורך מניעה של קרישי דם.
במקרה של עצירת שתן חריפה, או התרוקנות לקויה של השלפוחית תחוברו לצנתר (קטטר). בנוסף, לאחר ניתוח החלפת מפרק ברך יחבשו את רגליכם בגרביים אלסטיים, ומעליהם יונחו שרוולים, אשר מתנפחים מעט באוויר ולוחצים על הוורידים. מטרתם של השרוולים היא לשמור על זרימה תקינה של כלי הדם.
חשוב לציין שזריקת ההרדמה, שהזריקו לגבכם ביום הניתוח, תשמש אתכם להקלת הכאבים ביום הראשון שלאחר הניתוח.

יום הניתוח

כבר ביום הראשון במחלקה תתבקשו לקום מהמיטה. פעולה זו חיונית, ומונעת היווצרות של בעיות וסיבוכים אפשריים. אם תוכלו – תתבקשו ללכת, וגם אם תצליחו לבצע רק מספר צעדים תהיה לכך תועלת עבורכם. מטפל, אחות או פיזיותרפיסט יסיעו לכם להניע את מפרקי הרגליים, על מנת לשפר את זרימת הדם באזור המנותח. כמו כן, תקבלו הדרכה כיצד לבצע תרגילי נשימה ופיזיותרפיה, כתחזוקה לריאות – שמירה על צלילותן ומניעת דלקת ריאות אפשרית.

יום ראשון לאחר הניתוח להחלפת מפרק ברך

יום לאחר הניתוח כבר תוכלו ליטול כדורים – במקום לקבל תרופה דרך הווריד; ובהתאמה אישית תחזרו לתזונה סדירה. מבחינת התנועה תתבקשו להתחיל להתנייד באופן עצמאי, במעט תמיכה ובהשגחה, בפעולות בסיסיות כמו הליכה לחדר השירותים.

יום שני לאחר הניתוח

ביום השני במחלקה, תוסר התחבושת שמכסה את המפרק שנותח, על מנת לרחוץ את האזור בצורה עדינה במקלחת. לאחר הרחצה יש לחבוש שוב את המקום.

יש מטופלים שבימים אלה מצליחים להתקלח באופן עצמאי, לקום מהמיטה ולהיעזר בהליכון לצורך הליכה. ככל שתקדימו לעשות זאת, תחת ההשגחה שקיימת בבית החולים, כך יהיה לכם קל יותר להתנייד בשובכם הביתה.

המשך ההחלמה בבית

כאמור, הכאבים לאחר ניתוח החלפת מפרק ברך הם החשש הגדול שמלווה כל מנותח, ומתייחס לחשש מפני כאב בכל אזור בגוף. ככל שיחלפו הימים, כך תרגישו בהדרגה טוב יותר.

בשבוע הראשון שלאחר הניתוח יש להמשיך ולשמור על שגרת הניקיון של האזור המנותח, על בסיס ההסבר שקיבלתם ביום השחרור מבית החולים. סביר להניח שהמפרק יהיה עדיין נפוח; לרוב מדובר בנפיחות שהיא תקינה. בכל מקרה של סימנים חריגים יש לפנות לרופא המטפל. הסימנים החריגים יכולים להופיע בצורה של חום, אודם שמתגבר באזור מפרק הברך, או כל סימן אחר שמעיד על זיהום.

יש לחבוש את הרגל המנותחת בחבישה אלסטית מכף רגל ועד הירך, על מנת למנוע נפיחות. כמו כן, מומלץ ללכת כמה שיותר, ובזמן ישיבה להרים מעט את הרגל המנותחת, ולהניע את כף הרגל.

על מנת להקל על תחושת הכאב לאחר ניתוח החלפת מפרק ברך, מומלץ להשתמש בשקית קרח או שקית ירק קפוא. יש לעטוף את השקית במגבת, ולהניח אותה על האזור. יש לחזור על פעולה זו מספר פעמים ביום.

בדיוק כפי שהורו לכם בבית החולים, יש להמשיך ולנוע, ובכל פעם להגדיל את משך הזמן שבו אתם מתנועעים.

השבוע השני שלאחר הניתוח הוא בסימן הגדלת מרחקי ההליכה. כהכנה לקראת הניתוח, מומלץ מאוד להכין את הבית לקראת חזרתכם. כלומר, לפנות מכשולים מהרצפה, כך שיהיה לכם קל יותר לנוע במרחב הביתי, וכמובן על מנת למנוע תסכולים מיותרים. בשבוע זה מומלץ בהדרגה לצאת החוצה לטיולים קצרים ברחוב ובסביבת הבית. אפשר להיעזר בהליכון, בקביים או במקל, בהתאם להתקדמותכם ובהמלצת הפיזיותרפיסט או הרופא המנתח.

הקלה בכאבים לאחר ניתוח החלפת מפרק ברך וצעדים ראשונים לקראת חזרה לשגרה

החל מהשבוע השלישי ועד לשבוע השישי תוכלו לחזור ולבצע את מרב הפעילויות, שאותן הייתם מסוגלים לבצע לפני הניתוח. הכאבים ילכו ויפחתו, ותוכלו לנוע למרחקים גדולים יותר, לצאת לבלות, לשחות, לבצע פעילות ספורטיבית קלה (בהתייעצות עם רופא) ואף לקיים יחסי מין – אם אין כאב שמגביל פעילות זו. בשלב הזה יש להימנע עדיין מפעילות ספורטיבית מאומצת, כמו משחק כדורגל, ריצה או גלישה בים.
סביר להניח שהחל מהשבוע הרביעי לא תזדקקו לתרופות נרקוטיות כנגד כאבים (כל מקרה לגופו). בשלב זה ייתכן ומשככי כאבים, כמו אופטלגין או אקמול, ייתנו מענה מספק לכאב. מומלץ להתייעץ על כך עם רופא!

מתי תוכלו שוב לנהוג?

הצורך לשוב לשגרה הוא ברור ומובן, ובכלל זה לשוב ולנהוג באופן עצמאי. למרות זאת, כדאי לזכור שיכולת הנהיגה שלכם עלולה להיפגע כשתחושת כאב או מגבלה כלשהי מלווה אתכם. בכל מקרה יש להיוועץ ברופא מנתח לפני שאתם חוזרים לנהוג.

הסימנים שיאותתו לכם שאפשר לפנות לרופא, ולקבל את אישורו לחזור לנהיגה הם כאשר תחושו שטווחי התנועה שלכם גדלים, מרחקי ההליכה מתרחבים, ומידת הכאב פחתה במידה ניכרת. המטרה היא שתוכלו ללחוץ על דוושת הרכב ללא כאב, ולבלום בלימת חירום או בלימה רגילה ללא קושי על פי הצורך.

חזרה לשגרה ולעבודה

החזרה לעבודה תלויה מאוד באופי של העיסוק שלכם. כלומר, אם עבודתכם כרוכה בעבודה פיזית מאומצת, סביר להניח שיידרש פרק זמן ממושך יותר על מנת לשוב למקום העבודה, ולהפך. בעניין הזה עולה שוב נושא השוני בין אדם לאדם ובמהירות ההחלמה שלו, וכן האם במידה מסוימת אתם חווים כאבים אחרי הניתוח להחלפת מפרק ברך.

מעקב רפואי

רופאים מנתחים להחלפת מפרק ברך או ירך נוקטים בשיטות שונות של מעקב. באופן כללי, תתבקשו להגיע למעקב לאחר שלושה שבועות, שישה שבועות, שלושה חודשים, חצי שנה ולאחר שנה. כעבור שנה תתבקשו לשוב לביקורת של רופא מנתח אחת לשנה.

החלמה מהירה

ד"ר בנימין בנדר
ד"ר בנימין בנדר

ד"ר בנימין בנדר הוא אורטופד מומחה ברכיים ומפרקי ירך, שימש כעורך הראשי לספר בינלאומי שעוסק בהחלפת מפרק ירך וידוע כמי שצבר את מירב הניסיון בהחלפות ברכיים. הוא החל את דרכו עוד בשירותי הצבאי כאשר שירת בחובש קרבי. לאחר סיום השירות, החל את לימודי הרפואה וסיים את הלימודים כמצטיין דיקן והקדים את שאר הסטודנטים בסיום הלימודים. בשנת 2007, ד"ר בנימין בנדר סיים את התמתחותו והוכר רשמית כאורטופד מומחה. בזמן הזה, ד"ר בנימין בנדרפרסם עבודות אקדמיות לספרות הרפואית וזכה בהכרה מההסתדרות הרפואית בישראל. את הידע הרב שיש לו, חולק ד"ר בנימין בנדר בכנסים בינלאומיים ומתראיין לתוכניות טלוויזיה בארץ ובעולם.

ניווט מהיר בחזרה:

לקביעת תור התקשרו

או השאירו פרטים

כאבים לאחר ניתוח החלפת מפרק ברך

שירות 24/7 בטלפון ובוואטסאפ