הזרקות PRP למפרקים

מה זה PRP?

PRP או בשמה המלא platelet rich plasma  היא פלסמה עשירה בטסיות.
זהו שיטת טיפול שבבסיסה מבחנת דם בכמות של 30 עד 60 סמ"ק, אשר נשאב מגופו של המטופל. את מבחנת הדם מעבירים למכשיר צנטריפוגה רפואי, שמסובב את המבחנה ומפריד את הפלסמה מהדם. מתהליך זה מופק החומר הטיפולי, שהוא למעשה חומר נוזלי סמיך עשיר בטסיות ובחלבונים שתורמים לתהליך הריפוי.

במאמר זה תקראו על:

איך טיפול PRP מתבצע?

תרשים כללי של התהליך:
שאיבת דם מהווריד —> העברת מנת הדם למכשיר הצנטריפוגה —–> הפקת נוזל PRP —-> הזרקת החומר לאזור הפגוע. מדובר בתהליך קל לביצוע, שאינו כרוך בכאבים רבים, וניתן לחזור עליו מספר רב של פעמים.

ובהרחבה יותר:

תהליך הטיפול כולל טיפול מקומי לאזור הפציעה.  השיטה מתחקה אחר תהליך טבעי שמתרחש בגוף האדם כתגובה לפציעה, ובעגה המקצועית –  מוגדר המצב כפגיעה ברקמות, למשל לאחר חתך חיצוני או פצע פנימי בגוף.
במצב שכזה הגוף באופן עצמאי 'מזעיק' את טסיות הדם, ואלה מייצאות חלבונים רבים, ביניהם גורמי גדילה וריפוי, אשר פועלים לריפוי האזור שנפגע. בשיטת של זריקות PRP, ריכוז החלבונים והטסיות הוא רב וממוקד.

טכנולוגית הריפוי החדשנית משתמשת בפעולה הטבעית שקיימת בגוף, מגדילה את ריכוז טסיות הדם ואת רכיבי הגדילה בצורה משמעותית, ומאפשרת בתהליך קצר יחסית לשקם את אזורי הפציעה ביעילות.

צפו בד"ר בנימין בנדר על היעילות של זריקות למפרקים

הזרקות PRP למפרקים - שיטת טיפול מתוצרת גוף האדם

 השימוש הרפואי הנפוץ בהזרקות PRP עבר התאמה למגוון גדול של כאבים אורטופדיים. המייחד את השיטה הוא מרכיב הריפוי הביולוגי, שלמעשה נלקח מגוף המטופל עצמו, ושיטת הטיפול שמתחקה אחר הדרך הטבעית של הגוף לרפא את עצמו.
השיטה הכניסה לתחום האורטופדי פתרון שיקומי לפציעות, ולראשונה מפצחת את נוסחת הכאבים הבלתי פתורים.

לעולם הרפואה האורטופדי והדינמי, נכנסה לאחרונה שיטת טיפול שמביאה לצידה בשורה משמחת עבור אנשים רבים, שנאלצים להתמודד ולקבל את הכאבים האורטופדיים ואת כאבי פציעות הספורט כמשהו שהם פשוט חייבים לחיות איתו.
הזרקות PRP למפרקים מתאימה לטיפול בבעיות אורטופדיות, כמו; קרעים במֶנִיסְקוּס או בגידים, כמענה לשחיקה במפרקים ולתופעה מוכרת כמו טנדיניטיס, וכן לדלקות בגידים כמו Tennis elbow" (מרפק טניס).

כמה זמן טיפול PRP מתבצע?

זמן שאיבת מנת הדם מוערך בין 2 עד 5 דקות. משם עוברת מבחנת הדם תהליך הפרדה, שבו נוצר החומר הטיפולי – PRP – פלסמה עשירה בטסיות.

זמן הפרדת הפלסמה אורך כ־20 עד 30 דקות. זמן הזרקת PRP למפרק או לאזור הפציעה מוערך בכ־2 דקות בלבד.

תוך כמה זמן ארגיש בהבדל?

לעיתים החומר מגיב לאחר פרק זמן של עד חודש, והוא אמור להיות בעל השפעה למשך חצי שנה עד שנה, ויש מקרים שאף לזמן רב יותר.

כל כמה זמן אפשר לעשות טיפול PRP?

ניתן לחזור על הטיפולים בהתאם לתגובת המטופל. 
מכיוון שמדובר בטיפול ביולוגי אפשר לחזור עליו מספר רב של פעמים, ובפציעות מסוימות או בדרגת שחיקה רבה – אפשר לבצע סדרה של טיפולים, שמשתנה בין מטופל למטופל, ומוערכת בהתאם לאפיון של הפציעה.

איפה מזריקים את חומר ה-PRP?

מקום ההזרקה נקבע בהתאם לפציעה או לפגיעה במפרק. במקרים של פציעות ספורט בגידים, לדוגמה דלקות בגידים (Tendinitis, Bursitis) או קרעים בגידים, ההזרקה נעשית במקום הפגיעה.

הזרקות למפרק הברך נעשות באזור הפיקה (הברך מתוחמת באמצעות מעטפת, והחומר מתפזר בכל הברך). הזרקות למפרק הברך נעשות עקב שחיקה של מפרק הברך, קרעים במניסקוס, בעיה באספקת הדם (AVN, SONK) ופגיעות בסחוס. הזרקות למפרק הירך נעשות באזור המפשעה.

ראו גם: זריקת סטרואידים לברך

באילו מצבים כדאי לבצע זריקת PRP למפרקים?

הטיפול בשיטת זריקות PRP מתאים למקרים הבאים:

 • פציעות ספורט – פציעות שריר, גיד וסחוס.
 • פגיעות סחוס
 • שחיקה של המפרקים – ברכיים, ירכיים, כתף, קרסול ומרפק.
 • הפרעה באספקת דם למפרק AVN, SONK
 • קרעים בגידים
 • דלקות בגידים TENDINITIS
 • דלקות BURSITIS
 • קרעים במעטפת מפרקים Labrum
 • טיפולים מחליפי ניתוח

יתרונות טיפול PRP

 • מענה של שיקום וריפוי לבעיות כאב אורטופדיות נפוצות כל כך, שעד כה קיבלו מענה חלקי בצורת תרופות מרשם לשיכוך הכאבים ותרופות אנטי־דלקתיות, באמצעות טיפולי פיזיותרפיה או בעזרת טיפול ביולוגי וטבעי.
 • חזרה לפעילות שגרתית – שיטת הזרקות PRP מאפשרת לראשונה לאנשים שאיכות חייהם נפגעה כתוצאה מהפציעה, לחזור לפעילות יום־יומית נטולת כאב ואף לפעילות הספורט, שבה עסקו לפני הפציעה. אנשים מדווחים על יכולת לחזור ולבצע פעולות שדורשות טווחי תנועה רחבים ולנוע בקלות.
 • תוצאות מוכחות – תוצאות הטיפולים שנעשו עד כה, מצביעות על יעילות תגובה מהירה יחסית. על הטיפול נאמר – יעיל, מהיר ואפקטיבי.
 • משך זמן ההתאוששות מהטיפול הוא קצר יחסית – לאחר הטיפול מורגשת תחושה של חוסר נוחות מסוימת שעשויה להימשך מספר ימים עד שבוע. אך לרוב אפשר לחזור לפעילות שגרתית במהרה, אם כי מומלץ לתת לגוף מנוחה. במידת הצורך ניתן להקל על תחושת חוסר הנוחות באמצעות נטילת משככי כאבים.

 

מאין נשאב הטיפול?

חשוב לדעת ששיטת הטיפול באמצעות הזרקות PRP למפרקים, נמצאת בשימוש בעולם הרפואה מזה מספר עשורים, ושאפקטיביות השימוש בה הוכיחה את עצמה, הן לאורך הזמן והן בתחומי הרפואה השונים. ההמטולוגים יצרו את המונח PRP בשנות ה־70, אז הוא שימש כתחליף עבור מצב של חוסר בטסיות.
אולם, כעבור עשור, בשנות ה־80 החל שימוש נרחב באמצעות טיפול PRP בעת ביצוע ניתוחים אורטופדיים.

מכאן התרחב השימוש בחומר הרפואי המופלא והתפרש לתחומי רפואה רבים. כיום אפשר למצוא את הזרקות PRP במחלקות לב־חזה, מרפאות שיניים, וכן כירורגיה של פה ולסת, אורולוגיה, אף אוזן גרון, וכמובן בתחום האורטופדיה.

טוב לדעת!

ספורטאים בין־לאומיים המשתמשים בהזרקות PRP כתחליף לניתוח:

ידוענים (סלבס) אשר השתמשו בהזרקות PRP:

מידע נוסף על הזרקות PRP לברך תוכלו למצוא באתר הספרייה הלאומית של ארה"ב לרפואה

ד"ר בנימין בנדר
ד"ר בנימין בנדר

ד"ר בנימין בנדר הוא אורטופד מומחה ברכיים ומפרקי ירך, שימש כעורך הראשי לספר בינלאומי שעוסק בהחלפת מפרק ירך וידוע כמי שצבר את מירב הניסיון בהחלפות ברכיים. הוא החל את דרכו עוד בשירותי הצבאי כאשר שירת בחובש קרבי. לאחר סיום השירות, החל את לימודי הרפואה וסיים את הלימודים כמצטיין דיקן והקדים את שאר הסטודנטים בסיום הלימודים. בשנת 2007, ד"ר בנימין בנדר סיים את התמתחותו והוכר רשמית כאורטופד מומחה. בזמן הזה, ד"ר בנימין בנדרפרסם עבודות אקדמיות לספרות הרפואית וזכה בהכרה מההסתדרות הרפואית בישראל. את הידע הרב שיש לו, חולק ד"ר בנימין בנדר בכנסים בינלאומיים ומתראיין לתוכניות טלוויזיה בארץ ובעולם.

ניווט מהיר בחזרה:

לקביעת תור התקשרו

או השאירו פרטים

הזרקות PRP למפרקים

שירות 24/7 בטלפון ובוואטסאפ