החלפת ברך בשיטה קינמטית

אנשים רבים באוכלוסייה המבוגרת סובלים מבעיות ברכיים. זה קורה בגלל שחיקת הסחוס שמצפה את עצמות מפרק הברך שהם עצם הירך ועצם השוק .
אז יש שיטות טיפול שמרניות, ויש גם תוספי תזונה שונים שאפשר לקחת, וזאת כדי לעצור את ההידרדרות.

יש גם טיפולים בהזרקות שמסייעים לאנשים הסובלים מבעיות ברכיים, אך עם כל הפתרונות הללו ישנם מקרים רבים אשר בהם כבר אין באמת מה לעשות והדרך היחידה שנשארת היא החלפת ברך.
את הפעולה הזו עושים רק כאשר כבר אין ברירה והטיפול השמרני כשל והאדם סובל מפגיעה של ממש באיכות החיים וברמת התפקוד בגלל הכאבים העזים.

מה זה החלפת ברך בשיטה קינמטית?

החלפת ברך בשיטה קינמטית היא שיטה שכיום בין המובילות בתחום הזה של ניתוחים להחלפת ברכיים. השיטה הזו נעשית מתוך מטרה למקם את השתל במישור המדויק כפי שהיא בברך הטבעית הנתונה המנותחת, למעשה לשמר את הציר שהגוף כבר מכיר. באופן זה המטופל יקבל יציבות טובה הרבה יותר של הברך. למעשה, ברך קינמטית מעתיקה את צירי התנועה של הברך כאשר המטרה היא להשיג תנועתיות הכי טבעית שרק יכולה להיות בברך המוחלפת.

צפו בסרטון: דר' בנימין בנדר על ניתוח החלפת ברך – שיטה עם שיקום מהיר

אילו עוד שיטות/גישות ישנם להחלפת ברך?

מעבר לשיטה החדשנית יותר שהיא השיטה הקינמטית, ישנה שיטה מסורתית שבה משחזרים את הציר המכני של מפרק הברך, כלומר משנים את הציר שהגוף רגיל אליו לציר חדש.
גם בהחלפת מפרק ברך קינמטית אור מסורתית מסירים את חלקי הברך, את משטחי העצם ואת חלקי הסחוס הפגועים, מאזנים את הרקמות הרכות ואת רצועת הברך ומצמידים את משתלי המתכת בעזרת דבק עצמות. מוסיפים משטח פולימרי בין המתכות שישמש כבלם זעזועים כחלופה לסחוס כדי ליצור תנועה הכי חלקה של המפרק.

יתרונות החלפת ברך בטכניקה הקינמטית

השיטה הזו של החלפת הברך הקינמטית למעשה נעשית מתוך חשיבה על המכניקה של הברך. היות וכל ברך הוא במבנה ייחודי משלו והזוויות שלה גם כן משתנות, הרי שהשיטה הזו מתייחסת למבנה הטבעי שהיה לרגל לפני שהחל תהליך השחיקה. כך שבמהלך הניתוח ממקמים את השתל בזווית של הברך הבריאה כפי שזה היה לפני שהחל התהליך של שחיקת הסחוס, זאת אומרת משמרים את מה שהגוף רגיל אליו
בגלל שהניתוח למעשה מאפשר לשחזר את המבנה המקורי כפי שהוא היה מלכתחילה, על כן אין צורך רב בשינוי של הרצועות והתאמה שלהם למצב החדש. התוצאה של ניתוח כזה אמורה להיות מדויקת וגם מאוד נוחה ויעילה עבור המטופל.

החלפת ברך בשיטה קינמטית

סימנים שיכולים להעיד על צורך בניתוח החלפת ברך

לא כל כאב ברכיים אמור להוביל אתכם מיד לניתוח להחלפת ברכיים. יש מקרים רבים אשר בהם ניתן בהחלט להשפיע ולהיטיב עם מצבו של החולה ואפילו לעצור את ההידרדרות. אך בכל זאת יש מקרים רבים אשר בהם כבר לא יהיה מנוס מניתוח כזה להחלפת הברך.

זה יקרה במצבים אשר בהם החולה סובל מכאבים עזים, ללא הטבה תחת טיפול שמרני או תרופתי , ישנו הגבלה וכאבים בטווחי התנועה של המפרק , וישנה הדמיה אשר תומכת בשחיקת מפרק.
מצב זה אשר בו איכות החיים של החולה נפגעת עד כדי כך, הרי שהפתרון היחיד זהו רק ניתוח להחלפת הברך.

הסוגים השכיחים של ארטריטיס- שחיקת ברך

ישנם סוגים שונים של ארטריטיס.

סוגי ארטריטיסהסבר
דלקת מפרקים ניוונית (שחיקתית)זוהי מחלה המופיעה בעיקר בקרב האוכלוסייה המבוגרת. מדובר בתהליך של שחיקת סחוס בברך המוביל לחיכוך בין העצמות וגורם לכאבים עזים ונוקשות במפרק. יכולה להופיע בגילאים צעירים גם עקב פציעות קודמות בברך או שברים
דלקת מפרקים שגרונית(ראומטואיד ארטריטיס)זהו סוג של ארטריטיס שמופיע בקרב אחוז אחד באוכלוסייה. זוהי מחלה אוטואימונית כאשר תגובה שגויה של מערכת החיסון גורמת לדלקת במפרק הפוגעת במפרק. יכול זה לגרום לנפיחות במפרקים, עיוות של המפרקים. הדלקת עלולה לעבור ולהתפשט מהמפרקים אל איברי הגוף האחרים.

שני אלו הם הסוגים השכיחים של ארטריטיס אך יש עוד גורמים ועוד סיבות המשפיעות על הופעת המחלה.

עשוי לעניין אתכם: החלפת מפרק ברך מותאמת אישית – יתרונות השיטה הניתוחית | שיקום לאחר ניתוח החלפת מפרק ברך | כאב ברכיים בכיפוף

ד"ר בנימין בנדר
ד"ר בנימין בנדר

ד"ר בנימין בנדר הוא אורטופד מומחה ברכיים ומפרקי ירך, שימש כעורך הראשי לספר בינלאומי שעוסק בהחלפת מפרק ירך וידוע כמי שצבר את מירב הניסיון בהחלפות ברכיים. הוא החל את דרכו עוד בשירותי הצבאי כאשר שירת בחובש קרבי. לאחר סיום השירות, החל את לימודי הרפואה וסיים את הלימודים כמצטיין דיקן והקדים את שאר הסטודנטים בסיום הלימודים. בשנת 2007, ד"ר בנימין בנדר סיים את התמתחותו והוכר רשמית כאורטופד מומחה. בזמן הזה, ד"ר בנימין בנדרפרסם עבודות אקדמיות לספרות הרפואית וזכה בהכרה מההסתדרות הרפואית בישראל. את הידע הרב שיש לו, חולק ד"ר בנימין בנדר בכנסים בינלאומיים ומתראיין לתוכניות טלוויזיה בארץ ובעולם.

ניווט מהיר בחזרה:

לקביעת תור התקשרו

או השאירו פרטים

החלפת ברך בשיטה קינמטית

שירות 24/7 בטלפון ובוואטסאפ