פיזיותרפיה לאחר ניתוח החלפת ירך

לאחר תקופת כאבים ממושכת התבשרתם על־ידי הרופא שיהיה עליכם לעבור ניתוח להחלפת מפרק הירך. על מנת להגדיל את סיכוי ההצלחה ואת החזרה לשגרה, חשוב להתנהל נכון. הכוונה היא להקפיד על טיפולי פיזיותרפיה ועל תרגילים יום־יומיים שתתבקשו לבצע לאחר הניתוח. התנהלות כזו תסייע לכם לשוב במהירות לפעילות מלאה, ותוביל לשיפור המצב הגופני מזה שבו הייתם לפני הניתוח.

ניתוח החלפת מפרק ירך (Total Hip Replacement) הוא אחד הניתוחים האורטופדיים השכיחים ביותר שנערכים כיום, וידוע כתורם מאוד לשיפור איכות חיי המטופלים. אחוזי ההצלחה בניתוחים אלה גבוהים מאוד, ועומדים על שיעור של כ־95% בניתוח הראשון.
מהסקרים עולה שרוב המנותחים בהחלפת מפרק הירך דיווחו על שיפור באיכות חייהם, ומדווחים על הקלה משמעותית בכאב ועל שיפור ביכולות היום־יומיות.

בדומה לשאר הניתוחים, גם ניתוח החלפת מפרק ירך מצריך תקופת החלמה ושיקום. על מנת לחזור במהירות לתפקוד מלא, חשוב לשלב, מוקדם ככל האפשר, טיפולי פיזיותרפיה. כמובן, רק באישורו של האורטופד המטפל.

נועה בן שטרית, פיזיותרפיסטית ראשית ברשת ״פיזיוגרופ״ מסבירה: ״מטופלים רבים חושבים שניתוח החלפת ירך הוא 'מטה קסם' שעשוי להעלים את הכאבים ולהחזיר אותם לתחושה שחוו בגיל 35. חשוב לזכור, שהניתוח הוא רק נקודת ההתחלה בתהליך ההחלמה. פיזיותרפיסט מקצועי מסייע למנותחים להגיע לרמה הגבוהה ביותר של התפקוד. אבל זה יקרה, רק אם המטופל יהיה מוכן להשקיע בתהליך. כלומר, לתרגל ולהתייחס לשיקום ברצינות מלאה".

מדוע נדרש טיפול פיזיותרפיה לאחר ניתוח להחלפת מפרק הירך?

מטרת טיפולי הפיזיותרפיה לאחר ניתוח להחלפת הירך היא לעזור למטופלים לחזור, בהקדם האפשרי, לתנועה ולהליכה. שתי פעולות אלה יתרמו רבות להפחתת הסיכויים לסיבוכים לאחר הניתוח, וכן יאיצו את תהליך ההחלמה.
כיוון שחשוב להתחיל בטיפולי הפיזיותרפיה מיד לאחר הניתוח ובתדירות גבוהה, ההליך כולל מפגש ראשוני עם פיזיותרפיסט כבר בבית החולים, על מנת להתחיל מיד בתהליך של הדרכה ותרגול ראשוני.

בעת השחרור מבית החולים תקבלו מהאורטופד המנתח הפנייה לטיפולי פיזיותרפיה, על מנת שתוכלו להתחיל את תהליך השיקום ביום שלמחרת הניתוח. כדי לוודא שהשיקום אכן יתחיל בהקדם האפשרי, אנו ממליצים לקבוע מראש תור לפיזיותרפיה (דרך קופת החולים או באופן פרטי).

לאחר הניתוח, עם השחרור הביתה, ייתכן שתזדקקו לשלושה עד חמישה טיפולי פיזיותרפיה בשבוע. בהמשך תפחת תדירות הטיפולים לפעמיים בשבוע בלבד, ועם ההתקדמות בתהליך השיקום יפחתו הטיפולים לתדירות של טיפול אחד בשבוע או בשבועיים. הטיפולים ימשכו עד שתדווחו למטפל על תחושה של עצמאות, ולכך שהשגתם את היעדים שהצבתם לעצמכם בתחילת הדרך.
המטרה הראשונה תהיה ללמוד מחדש תנועות בסיסיות; כמו, דריכה על הרגל, כניסה למיטה, הליכה עם קביים או הליכון. בהדרגה תתקדמו להליכה עם קב אחד, הליכה ללא קביים, הליכה בבית ובחוץ. הגוף צריך ללמוד מחדש איך ללכת, אחרי שבמשך שנים התרגל להליכה לקויה שנבעה מהכאבים בירך. לכן, חשוב שההתקדמות תהייה הדרגתית ומותאמת אישית ליכולות שלך. 

לאחר שיפור בהליכה יכלול השיקום גם שיפור של תפקודים גבוהים יותר; כמו, חזרה לפעילות גופנית, משחק עם הנכדים, טיולים בארץ ובחו"ל. כלומר, היכולת לנהל חיים פעילים, שכרוכה בהם תנועה חופשית. לצורך כך ירכיב הפיזיותרפיסט תוכנית אימונים אישית, שתכלול תרגילים רפואיים לשיפור סיבולת לב־ריאה, חיזוק השרירים והגדלת טווחי התנועה.

בנוסף, טיפולי הפיזיותרפיה נועדו להפחית את הכאבים שנוצרים בעקבות תהליך ההחלמה, וכן בשל תחילת השיקום והפעלת הגוף בצורה חדשה. לשם כך ישתמש הפיזיותרפיסט בטכניקות של עיסוי רפואי וטיפול מנואלי, קינזיוטייפינג, דיקור מערבי ועוד.

כיצד לבחור מטפל פיזיותרפיסט לאחר ניתוח ירך?

כעת, כשברורה לכם החשיבות שיש לתהליך השיקום, נשאלת השאלה: איך לבחור מטפל מתאים לטיפולי הפיזיותרפיה לאחר ניתוח ירך?
תהליך השיקום הוא ארוך ואינטנסיבי, ומסיבה זו מטופלים רבים מוסיפים טיפולים של פיזיותרפיסט פרטי כתגבור לטיפולים שניתנים במסגרת קופת החולים. המטרה היא למקסם את תהליך השיקום, ולהשיג שיפור מיטבי במצבם.

לרוב, תהליך השיקום מתמשך כחודשיים או שלושה חודשים. היות שהזמן של כולנו יקר מפז, חשוב למצוא מטפל מתאים, שיש לו ניסיון רלוונטי, הכשרות מתאימות, וכמובן שיהיה זמין לביקורי בית.
חשוב, שהפיזיותרפיסט יהיה זמין לאורך כל תקופת השיקום, על מנת ליצור רצף טיפולי מתאים; ואם הוא אינו יכול להגיע לאחד מהטיפולים, חשוב לוודא שמטפל אחר יחליף אותו.

בנוסף, חשוב לדעת מראש שיש לכם כתובת לפניה במקרה שלא התחברתם למטפל מסוים. צריך לזכור שחלק משמעותי מהטיפולים ייערך בביתכם, כך שחשוב שתרגישו בנוח עם המטפל.

הפניה למותג פיזיותרפיה, כדוגמת רשת פיזיו גרופ, שמעסיקה פיזיותרפיסטים מנוסים, יכולה לספק לכם מעטפת טיפולית מרופדת ומלאה. מדובר בפיזיותרפיסטים בעלי ניסיון בשיקום לאחר ניתוח החלפת ירך, ולצד זה מובטח לכם תהליך שיקום רציף נטול מדאגות.

פיזיותרפיה לאחר ניתוח החלפת ירך היא חובה!

לסיכום, תהליך השיקום הוא חלק בלתי נפרד מהניתוח, ואין לוותר עליו. חזרה לתפקוד מלא ומיטבי תתאפשר רק באמצעות שילוב של טיפולי פיזיותרפיה ותרגול יום־יומי. תהליך שיקום יכול להיות קצר, בייחוד לאחר החלפת מפרק בגישה הקִדמית, אולם נדרשת השקעה אינטנסיבית מצידם של המנותחים.
בסופו של דבר, יש לזכור, שהאחריות על המהירות שבה יתאפשר למטופלים לחזור לתפקוד יום־יומי מלא, מוטלת במידה רבה עליהם. שיתוף פעולה עם המטפלים, תרגול והשקעה בתהליך השיקום, יכולים אף להוביל למצב שבו היכולות הגופניות יתגלו כמשופרות ביחס לתקופה שקדמה לניתוח.

ד"ר בנימין בנדר
ד"ר בנימין בנדר

ד"ר בנימין בנדר הוא אורטופד מומחה ברכיים ומפרקי ירך, שימש כעורך הראשי לספר בינלאומי שעוסק בהחלפת מפרק ירך וידוע כמי שצבר את מירב הניסיון בהחלפות ברכיים. הוא החל את דרכו עוד בשירותי הצבאי כאשר שירת בחובש קרבי. לאחר סיום השירות, החל את לימודי הרפואה וסיים את הלימודים כמצטיין דיקן והקדים את שאר הסטודנטים בסיום הלימודים. בשנת 2007, ד"ר בנימין בנדר סיים את התמתחותו והוכר רשמית כאורטופד מומחה. בזמן הזה, ד"ר בנימין בנדרפרסם עבודות אקדמיות לספרות הרפואית וזכה בהכרה מההסתדרות הרפואית בישראל. את הידע הרב שיש לו, חולק ד"ר בנימין בנדר בכנסים בינלאומיים ומתראיין לתוכניות טלוויזיה בארץ ובעולם.

ניווט מהיר בחזרה:

לקביעת תור התקשרו

או השאירו פרטים

שירות 24/7 בטלפון ובוואטסאפ