פיזיותרפיה לאחר ניתוח החלפת ירך

לאחר תקופת כאבים ממושכת הרופא בישר לך כי עליך לעבור ניתוח להחלפת מפרק הירך. חשוב שתדע שבמידה ותתנהל נכון, הניתוח הוא בעל סיכויי הצלחה גבוהים. רק אם תבצע טיפולי פיזיותרפיה ותרגילים יומיומיים לאחר ניתוח הירך, תוכל באמת לחזור במהירות לפעילות מלאה ואף למצב טוב יותר משהיית לפני הניתוח.

ניתוח החלפת מפרק ירך (Total Hip Replacement) הוא אחד הניתוחים האורתופדיים השכיחים כיום, התורם מאוד לשיפור איכות חיי המטופלים. אחוזי ההצלחה בניתוח גבוהים מאוד ועומדים על 95% החלמה לניתוח ראשון. סקרים מראים כי רוב המנותחים להחלפת מפרק הירך מדווחים על שיפור באיכות חייהם, חשים הקלה משמעותית בכאב ושיפור ביכולות היומיומיות.

ככל ניתוח, גם ניתוח החלפת מפרק ירך מצריך תקופת החלמה ושיקום. כדי לחזור לתפקוד מלא במהירות האפשרית, דאג לשלב טיפולי פיזיותרפיה מוקדם ככל האפשר, כמובן רק באישורו של האורתופד המטפל.

נועה בן שטרית, פיזיותרפיסטית ראשית ברשת ״פיזיוגרופ״ מדגישה כי ״מטופלים רבים חושבים שניתוח החלפת ירך הוא ״מטה קסם״ שיעלים להם את הכאבים ויחזיר אותם לגיל 35. חשוב לזכור שהניתוח הוא רק נקודת ההתחלה לתהליך ההחלמה. פיזיותרפיסט טוב ידע לקחת אותך לרמה הגבוהה ביותר שלך, אבל זה יקרה רק אם תהייה מוכן להשקיע, לתרגל ולקחת את השיקום שלך ברצינות״.

״מטופלים רבים חושבים שניתוח החלפת ירך הוא ״מטה קסם״ שיעלים להם את הכאבים ויחזיר אותם לגיל 35. חשוב לזכור שהניתוח הוא רק נקודת ההתחלה לתהליך ההחלמה. פיזיותרפיסט טוב ידע לקחת אותך לרמה הגבוהה ביותר שלך, אבל זה יקרה רק אם תהייה מוכן להשקיע, לתרגל ולקחת את השיקום שלך ברצינות״.

למה צריך פיזיותרפיה לאחר ניתוח ירך?

מטרת טיפולי פיזיותרפיה לאחר ניתוח ירך היא לעזור לך לחזור בהקדם האפשרי לתנועה והליכה, זאת כדי להימנע מסיבוכים ולהאיץ את ההחלמה. מאחר וחשוב להתחיל טיפולי פיזיותרפיה אינטנסיביים מיד לאחר ניתוח החלפת ירך, תפגוש את הפיזיותרפיסט כבר בבית החולים להדרכה ותרגול ראשוני.

בשחרור מבית החולים, תקבל מהאורתופד המנתח הפנייה לטיפולי פיזיותרפיה כדי שתוכל להתחיל את השיקום כבר למחרת אצלך בבית. כדי לוודא שהשיקום אכן יתחיל בהקדם האפשרי, אנו ממליצים לקבוע מראש תור לפיזיותרפיה (דרך קופת החולים או באופן פרטי).

עם השחרור לביתך לאחר הניתוח, יתכן ותזדקק לשלושה עד חמישה טיפולי פיזיותרפיה בשבוע. בהמשך הם יופחתו לפעמיים בשבוע, ועם ההתקדמות בתהליך השיקום הם ירדו לטיפול בודד אחת לשבוע-שבועיים, עד שתרגיש שחזרת להיות עצמאי והגעת ליעדים שהצבת לעצמך.
בהתחלה המטרה היא ללמוד מחדש תנועות בסיסיות – איך לדרוך על הרגל, להיכנס למיטה, הליכה עם קביים או הליכון. בהדרגה תתקדם להליכה עם קב אחד, הליכה ללא קביים, הליכה בבית ובחוץ. הגוף צריך ללמוד מחדש איך ללכת, אחרי שבמשך שנים התרגל להליכה עקומה בגלל הכאבים בירך. לכן חשוב שההתקדמות תהייה הדרגתית ומותאמת אישית ליכולות שלך. 

לאחר שיפור ההליכה, השיקום יכלול גם שיפור תפקודים גבוהים, כמו חזרה לפעילות גופנית, משחק עם הנכדים, טיולים בארץ ובחו"ל.

בעצם – היכולת לחיות חיים פעילים בעלי תנועה חופשית. לצורך זה הפיזיותרפיסט יבנה עבורך תכנית אימונים אישית הכוללת תרגילים רפואיים, כדי לשפר סיבולת לב-ריאה, לחזק את השרירים ולהגדיל את טווחי התנועה.

בנוסף, טיפולי הפיזיותרפיה יפעלו להפחית את הכאבים שנוצרו בגוף, בגלל ההחלמה מהניתוח וגם בשל תחילת השיקום והפעלת הגוף בצורה חדשה. לשם כך ישתמש הפיזיותרפיסט בטכניקות של עיסוי רפואי וטיפול מנואלי, קינזיוטייפינג, דיקור מערבי ועוד.

איך לבחור מטפל פיזיותרפיה לאחר ניתוח ירך?

עכשיו כשהבנת כמה חשוב תהליך השיקום, איך מוצאים מטפל מתאים לפיזיותרפיה אחרי ניתוח ירך? תהליך השיקום הוא ארוך ואינטנסיבי. מסיבה זו מטופלים רבים בוחרים להוסיף פיזיותרפיסט פרטי כדי לתגבר את הטיפולים הניתנים בקופת החולים, למקסם את תהליך השיקום ולהשיג שיפור מיטבי במצבם.

תהליך השיקום אורך לרוב בין חודשיים לשלושה חודשים. הזמן שלך יקר ולכן חשוב למצוא את הפיזיותרפיסט המתאים – בעל ניסיון רלוונטי, הכשרות מתאימות, וכמובן מטפל שיוכל להגיע אליך הביתה. הפיזיותרפיסט צריך להיות זמין לך לאורך כל תקופת השיקום, כדי ליצור רצף טיפולי מתאים, ובמידה והוא לא יכול להגיע, חשוב לוודא שמטפל אחר יחליף אותו.

בנוסף, וודא כי יש לך למי לפנות במידה ואתה לא מתחבר למטפל, שהרי הוא מגיע אליך הביתה וחשוב שתחוש איתו בנוח.

לכן כדאי למצוא מותג פיזיותרפיה שיוכל לספק לך מעטפת טיפולית מלאה, כדי שתוכל לעבור את תהליך השיקום שקט אנו ממליצים על רשת פיזיו גרופ המעסיקה פיזיותרפיסטים מנוסים בשיקום לאחר ניתוח החלפת ירך, ומבטיחה לך תהליך שיקום רציף בלי דאגות.

פיזיותרפיה לאחר ניתוח החלפת ירך היא חובה

לסיכום, תהליך השיקום הוא חלק בלתי נפרד מההליך הניתוחי ואין לוותר עליו. חזרה לתפקוד מלא ומיטבי תתאפשר רק בשילוב טיפולי פיזיותרפיה ותרגול יומיומי. תהליך שיקום יכול להיות קצר בייחוד לאחר החלפת מפרק בגישה קידמית , אך נדרשת השקעה אינטנסיבית של המנותח , כדי שתוכל לחזור לתפקוד יומיומי מלא, ואפילו להגיע ליכולות גופניות שלא דמיינת בטרם הניתוח.

שירות 24/7 בטלפון ובוואטסאפ