כאבים במפרק הירך

כאבים במפרק הירך

כאבים במפרק הירך הם תופעה נפוצה למדי, ומהווים אחוז לא מבוטל מכלל תלונות הכאב אצל רופאים ומטפלים העוסקים בפיזיותרפיה בתחומים שונים. על אף שמדובר בתופעה שכיחה יותר אצל אנשים מבוגרים, חשוב לזכור כי מדובר בתופעה הקיימת גם בגילאים צעירים יותר.

כאבים של מפרק הירך בגיל מבוגר

בגילאים מבוגרים כאבים בירך עשויים להופיע כתוצאה מניוון ושחיקה של המפרק או כתוצאה מכאבים המוקרנים מהגב בעיקר . שחיקת סחוס במפרק הירך נקרא אוסטיאוארטריטיס (לא שייך לבריחת סידן שהיא אוסטאופורוזיס), בעיה העלולה לגרום לקשיים בתפקוד היומיומי של המטופל, ולהגיע לעיתים למצב בו יש צורך בניתוח להחלפת המפרק.

כאבים באיזור מפרק הירך בגיל צעיר

בגילאים צעירים כאבים באיזור מפרק הירך יכולים להיות לרוב מדלקות סביב מפרק הירך, כאב מוקרן מהגב או כאבים כתוצאה ממגע לא תקין בין האגן לירך – נקרא FAI Femoraloacetabular Impingement

איתור מקור הכאב

הכאב השכיח ביותר משחיקה של המפרק הוא כאב הבא לידי ביטוי באיזור המפשעה, הכאב יכול גם להקרין לברך ולעיתים מורגש בעיקרו בברך אך מקור הבעיה הוא בירך, הדבר נובע מעצב משותף המתפצל לשנים ומגיע גם לירך וגם לברך. הירך מכיל קרוב ל- 30 קבוצות שרירים, והכאב המופיע באיזור עשוי להיות עמום למדי. המח מתקשה למקד את הכאב באופן מדויק ולקשר אותו לשריר מסוים אחד מתוך כלל השרירים באזור, ולכן במקרים רבים מטופלים הסובלים מבעיה במפרק עשויים להתלונן על כאבים באיזור הברך או הגב התחתון, מה שמקשה על אבחון נכון של הבעיה הקיימת. אבחון שגוי עשוי כמובן להוביל לטיפול לא נכון ולא אפקטיבי, שלא יביא לפתרון והחלמה, ולעיתים אף להמשך התדרדרות הבעיה.

תלונות נפוצות על כאבי מפרק הירך

בין התלונות הנפוצות במקרים של כאבי מפרק הירך ניתן למצוא את התלונות הבאות:

  • קושי בישיבה ממושכת
  • כאב בעלייה על מדרגה גבוהה, כאשר יש צורך להרים את הירך גבוה יחסית.
  • כאב בכניסה וביציאה מהרכב.
  • קושי בנעילת נעליים הנובע מקושי בביצוע פעולת הכיפוף של מפרק הירך
  • קושי בגריבת גרביים הנובע מהקושי בכיפוף הירך
  • קושי במעבר מישיבה לעמידה.

אבחון, איתור וטיפול בכאבים של מפרק הירך

במידה והנך סובל מכאבים מתמשכים לאורך זמן באיזור הירך, הברך או הגב התחתון, או במידה ואתה חש בכאב המתלווה לפעולות שתוארו להלן, מומלץ להגיע לבדיקה אצל רופא אורתופד מומחה. גילוי ואיתור מוקדם של הבעיה עשוי לאפשר פתרון מהיר ופשוט ולהימנע מהצורך בניתוח.

כאבים במפרק הירך

שירות 24/7 בטלפון ובוואטסאפ