אורטופד מומחה ברכיים

לרוץ וללכת מבלי לחוש כאבי ברכיים מטרידים.
ייעוץ מאורטופד מומחה בטיפול בברכיים, אשר יציע לכם אבחון מקיף ומגוון אפשרויות טיפול לשימור רקמות הברכיים ולתפקודן.

במאמר זה תקראו על:

כיצד לטפל בבעיות ברכיים?

כדי שיתאפשר לטפל בבעיות הברכיים יש להבין מאין נובע הכאב. קיימות מגוון סיבות לכך – פציעות ספורט נפוצות, כגון קרע במיניסקוס וקרע ברצועה הצולבת המאפיינות גילאים צעירים; עומס על הברכיים כתוצאה מעמידה ממושכת או השמנת יתר קיצונית; דלקת מפרקים ניוונית (אוסתיאורתריטיס – שחיקה של מפרק הברך) המאפיינת גילאי 50 ומעלה ומלווה בתהליך דלקתי; וכן מבנה מולד ובלתי תקין במערכת שרירי השלד. כל אלה הם הגורמים השכיחים לכאבי ברכיים ולפגיעה בתפקוד.

מבנה מפרק הברך

הברך היא מפרק המורכב מעצמות ומרקמה רכה – סחוסים, מיניסקוסים ורצועות המאפשרות לברך ולשרירים התומכים בה לנוע בצורה חלקה, ללא כאבים. אולם כאשר פציעה, מחלה או עיוות מולד מונעים פעולה תקינה של הברכיים, כל תנועה מלווה בכאבים וגמישות הברך נפגעת.

כדי להימנע מהכאבים נוטים הסובלים מהם להפחית את השימוש בברך הפגועה או בשתי הברכיים הפגועות. כתוצאה מכך הם הולכים פחות, ומשך זמן ההליכה מתקצר, נמנעים או מפסיקים לחלוטין פעילות גופנית, מתקשים בעלייה במדרגות ובירידה מהן; ואפשר לומר באופן כללי שתפקודם היום־יומי נפגע.
גם אם מדובר בצעיר, במבוגר עצמאי או בספורטאי מקצועי, איכות החיים שלהם נפגעת; ולכן יש חשיבות רבה לחיפוש אחר פתרון לכאבים ולמניעת החמרתם.
אבחון מוקדם וטיפול בבעיה מאפשר במקרים רבים להפחית את הכאבים ולשמור על תפקוד הברך, ללא כל צורך בניתוח.

כשכאבי הברכיים הופכים למטרד, מגבילים את התנועה ופוגעים באיכות החיים, נדרש למצוא מענה מקצועי.

מהי הדרך לאתר אורטופד מומחה ברכיים?

בדרך כלל הפניה הראשונה נעשית אל רופא המשפחה במטרה לקבל טיפול תרופתי להפגת הכאבים; ובהמשך תתבצע פניה לאורטופד בקופת החולים. עם זאת, חשוב לדעת שהפניה לרופא משפחה או לאורטופד מטעם הקופה הם השלבים הראשונים בלבד.

כשמדובר בפציעה או במחלה המשליכה על יכולת התנועה וגוררת אחריה כאבים כרוניים, חשוב לקבל ייעוץ רפואי גם מאורטופד מומחה ברכיים. הסיבה לכך היא שבעזרתו תוכלו להיחשף למגוון הטיפולים הרפואיים המתקדמים, גם אלה שאינם נכללים במסגרת קופת החולים.

יתרונות אבחון אצל אורטופד מומחה ברכיים

מטרת האבחון אצל רופא אורטופד מומחה ברכיים, היא להגביר את סיכויי ההצלחה למציאת טיפול יעיל עבורכם, שאינו דורש ניתוח; למנוע את המשכיות הנזק שנגרם לרקמות בברך, ולבלום את תהליך שחיקת מפרק הברך.

לדוגמה במקרה של קרע במיניסקוס (הרקמה הקשיחה הממוקמת בברך, בין עצם השוק לבין עצם הירך, ותפקידה לייצב את מפרק הברך ולשמש כ"בלם זעזועים") – אם הקרע אינו נרחב, אורטופד מומחה ברכיים בעל ניסיון יכול להתאים טיפול או מספר טיפולים שמרניים, שיפחיתו את הלחץ מרקמת המניסקוס הפגועה.
בין הטיפולים שלא כרוך בהם ניתוח ועשויים לסייע ניתן למצוא: תרגילי פיזיותרפיה, התאמת נעליים מיוחדות וזריקות.

אחד מהטיפולים המתקדמים ביותר כיום המסייעים בחידוש רקמות רכות בברך הוא מתן זריקה ביולוגית מסוג Platelet Rich Plasma- PRP – מדובר בפלסמה עשירה בטסיות דם, אשר מופקת מדמו של המטופל עצמו. החומר מוזרק באופן ממוקד לאזור הפגוע בברך.

במקרים רבים טיפול PRP מונע ניתוח במצבים של קרע במיניסקוס או קרע ברצועה הצולבת, וכן מפחית את הצורך בניתוח גם במצבים של תהליך ניווני (שחיקתי) בברך.
רק במקרים שבהם טיפול שמרני לא נמצא כיעיל, יומלץ למטופל על ניתוח לטיפול הקרע במיניסקוס. חשוב לדעת שבגיל מבוגר, קרע במיניסקוס הוא חלק מבעיה רחבה יותר של שחיקת מפרק הברך.

דוגמאות נוספות לכאבים מטרידים וטיפולים אורטופדיים שמרניים

דוגמה נוספת היא מצב שכיח של שחיקת מפרק הברך. ככל ששחיקת הסחוס במפרק מתקדמת, כלומר נוצר מצב שנותרת פחות רקמת סחוס, כך עצמות מפרק הברך מתחככות זו בזו בכל הנעה של המפרק. המצב הזה מוביל לתחושה של כאבים ולמגבלה בתנועה. אולם, אם מאבחנים את השחיקה בשלב מוקדם, ניתן לשמור על המפרק ולהימנע, או לפחות לדחות, את מועד ניתוח החלפת מפרק ברך (ארתרופלסטיה).

אורטופד מומחה ברכיים לא יציע כחלופה ראשונה הליך ניתוחי, במיוחד אם טרם מוצו כלל הטיפולים השמרניים – תרגילי פיזיותרפיה; לעתים התאמת נעליים מיוחדות שמפחיתות עומס מהברכיים בעמידה והליכה; פעילות גופנית התורמת להפחתת העומס מסחוסי המפרק ולחיזוק שרירי הברך, כדוגמת שחייה או יוגה; התאמת זריקות לסוגיהן: חומצה היאלורונית, הזרקות PRP או הזרקת תאי גזע לברך (זריקה ביולוגית הכוללת חלבונים ותאים נוגדי דלקת המופקים מהדם של המטופל, במטרה לטפל בתהליך הדלקתי במפרק ובסימפטומים הנלווים).

אם נמצא שהטיפולים האלה מתאימים לחולה, מסייעים במניעת המשכיות תהליך שחיקת המפרק, ויוצרים הטבה משמעותית בכאבי הברכיים, יומלץ למטופל לחזור בהדרגה לשגרה. כלומר, הגברת תדירות ההליכה והקצב, עלייה במדרגות וירידה, ביצוע פעילות גופנית, וכן פעילויות יום־יומיות שמהן נמנע המטופל עד כה בשל מצבו.

מתי מומלץ לבצע ניתוח אורטופדי בברכיים?

כשהטיפולים השמרניים אינם מסייעים בהפחתת הכאבים, ואינם מצליחים לבלום את תהליך השחיקה עד להחמרת המצב הרפואי; יש לבחון ולהעריך את המצב מחדש.
בהתייעצות עם אורטופד מומחה ברכיים ייבחן לעומק המצב הרפואי, ותישקל האופציה הניתוחית.

חשוב מאוד לפנות לרופא מומחה שיש לו ניסיון רב במגוון שיטות הניתוח שקיימות בענף האורטופדיה לטובת שיקום הברך. על אחת כמה וכמה כאשר מדובר במקרה של שחיקת שני מפרקי הברכיים. למשל, רק מעטים מהאורטופדים התמקדו במהלך השנים בניתוחי ברכיים, ויש בידיהם את הידע, המיומנות והניסיון לבצע ניתוח דו־צדדי.

היתרונות הגלומים בניתוח של שתי הברכיים בו־זמנית הם:

  • חוסך את הצורך בהרדמה נוספת.
  • מייתר את הצורך בתקופת החלמה נוספת.
  • מאפשר חזרה מהירה יותר למסלול החיים הרגיל.
אורטופד מומחה ברכיים

מה לצפות מייעוץ רפואי אצל אורטופד מומחה ברכיים?

בהגיעכם לפגישת ייעוץ אצל רופא אורטופד מומחה ברכיים בקופת החולים או במרפאה פרטית, ייערך תשאול בנוגע למצב בריאותכם הכללי והסימפטומים מהם אתם סובלים. הרופא יבדוק את האזור הפגוע, יעיין בתוצאות צילומי הברך; ואם טרם עברתם בדיקות כנדרש, יפנה אתכם לבדיקות נוספות. על בסיס כל המידע שלעיל יציע את הטיפול שצפוי להוביל לתוצאות הטובות ביותר עבורכם.

לפני שאתם קובעים תור לאורטופד מומחה ברכיים, חשוב לוודא שהמומחה מחזיק בהכשרתו התמחות בכירורגיה אורטופדית, כולל תת־התמחות בברכיים; וכן שניסיונו כולל את כל מגוון הטיפולים הקיימים לפציעות ולמחלות ברכיים – טיפולים משמרים וטיפולים ניתוחיים.

השלב השני בבחירת מומחה יכלול קבלת המלצות ממכריך או מעדויות מטופלים, אותן ניתן לקרוא ברשת. אם מצאתם מומחה שמרפאתו אינה סמוכה למקום מגוריכם, אין הדבר מהווה מכשול. מדובר במספר מצומצם של פגישות ולעיתים בייעוץ חד פעמי בלבד.

לאחר שבדקתם את כל הפרטים הללו, תאמו מועד לייעוץ אצל אורטופד מומחה ברכיים.
הציפייה היא שהאבחנה תהיה מדויקת ובחירת הטיפול תעשה במשותף, וזאת רק לאחר שהאורטופד המומחה יפרוס בפניכם את כל אפשרויות הטיפול הקיימות, ויפרט עד כמה שניתן בנוגע למידת השיפור הצפויה במצבכם.

ד"ר בנימין בנדר הוא אורטופד מומחה ברכיים המתמחה בטיפול בשחיקת סחוס במפרקים.

  • מידע נוסף על מציאת רופא אורטופד מומחה ברכיים באתר המידע הרפואי healthgrades
  • מידע על מציאת רופא מומחה אורטופד ברכיים ספורט
ד"ר בנימין בנדר
ד"ר בנימין בנדר

ד"ר בנימין בנדר הוא אורטופד מומחה ברכיים ומפרקי ירך, שימש כעורך הראשי לספר בינלאומי שעוסק בהחלפת מפרק ירך וידוע כמי שצבר את מירב הניסיון בהחלפות ברכיים. הוא החל את דרכו עוד בשירותי הצבאי כאשר שירת בחובש קרבי. לאחר סיום השירות, החל את לימודי הרפואה וסיים את הלימודים כמצטיין דיקן והקדים את שאר הסטודנטים בסיום הלימודים. בשנת 2007, ד"ר בנימין בנדר סיים את התמתחותו והוכר רשמית כאורטופד מומחה. בזמן הזה, ד"ר בנימין בנדרפרסם עבודות אקדמיות לספרות הרפואית וזכה בהכרה מההסתדרות הרפואית בישראל. את הידע הרב שיש לו, חולק ד"ר בנימין בנדר בכנסים בינלאומיים ומתראיין לתוכניות טלוויזיה בארץ ובעולם.

ניווט מהיר בחזרה:

לקביעת תור התקשרו

או השאירו פרטים

אורטופד מומחה ברכיים

שירות 24/7 בטלפון ובוואטסאפ