ניתוח ברך חדשני עם רובוט להחלפת מפרקי ברכיים

שחיקת מפרק הברך גורמת להגבלת התנועה, וכשמדובר בשני מפרקי ברכיים המגבלה עוד מוכפלת. בעבר נעשה ניתוח החלפה של כל מפרק ברך בנפרד, אולם החידושים בעולם הרפואה והאורתופדיה מציעים ניתוח מהפכני אחד שבו נעשית החלפת שתי ברכיים בניתוח בו-זמנית. 

ניתוח ברך חדשני בשיטה רובוטית

הפיתוחים הטכנולוגיים, השיטות החדשניות, הניסיון והידע הנצבר בענף האורתופדיה מאפשרים משנה לשנה לשפר את היכולות ואת האפשרויות של הניתוחים בתחום. בכלל זה נכנס ניתוח החלפת ברך, שמזה מספר שנים נחשב לאחד הניתוחים המהפכניים, שבהם אפשר לבצע החלפת שתי ברכיים בניתוח אחד בלבד.

דור הדיגיטל שמתחדש כל העת, הביא איתו בשורות נפלאות וגם קִדמה, אך יחד עם זאת גורר אחריו תחלואה מחודשת, כשאחד מהתסמינים הבולטים שלה הוא עליה בתחלואה האורתופדית. בקטגוריה זו נמצאת גם מחלת האוסטאוארטריטיס, שהיא למעשה שחיקה של סחוס מפרק הברך.

ד"ר בנימין בנדר בראיון לאתר "מדיקו" על החלפת ברך עם רובוט

 

איך בנוי מפרק הברך ומה גורם לשחיקתו?

מפרק הברך הוא מקום המפגש בין עצם הירך (Femur) ועצם השוק (Tibia), כשבנקודת המפגש מצוי הסחוס בקצה כל עצם. המפרק מבצע תנועות שמאפשרות ריצה, קימה, עמידה או ישיבה, ונחשב למפרק גדול שסופג עומסים רבים. תפקידו של הסחוס הוא להזין את התנועות השונות, ולהחליק את התנועה המתקיימת במפגש בין שתי העצמות.

התחלואה האופיינית למפרק הברך קשורה לרוב לסחוס, ונגרמת כתוצאה משחיקתו. כאשר לסחוס אין יכולת עצמאית להתחדש. שחיקת הסחוס הוא רק תחילתו של תהליך שבעקבותיו נשחקות גם העצמות, מערב גם את הרקמות מסביב, מלווה בכאבים ומגיע עד למצב שבו מוגבלת התנועה והתפקוד. תהליך השחיקה אינו מתרחש כמובן ביום אחד, אלא מדובר בתהליך ארוך, איטי ומתמשך.

גורמי השחיקה – כיצד להימנע ממצב של ניתוח החלפת ברך?

אחת הסיבות המרכזיות לשחיקת הסחוס והמפרק היא עודף משקל. מצב זה יוצר באופן טבעי עומס מיותר על מפרק הברך, ומכביד על הרצועות ועל השרירים ומגביל את יכולת התנועה. לכן אחת ההמלצות המרכזיות למניעת ניתוח החלפת ברך היא הורדה במשקל. 

סיבה נוספת היא הגיל, אך במקרה הזה אין מניעה אפשרית, כיוון שזהו תהליך טבעי של הגוף. בתהליך זה נוצרת שחיקה מואצת של מפרק הברך עקב היחלשות השרירים, הרצועות שמקבעות את מפרק הברך וכן בשל היחלשות תהליכי ההחלמה והבנייה בגוף. מתחילה להיווצר שחיקה לאחר מקרים, כמו חבלות, שברים, טראומה, מחלה מטבולית או אוטואימונית, זיהומים ועוד.

מהנתונים הסטטיסטיים עולה כי נשים עשויות לסבול יותר מגברים ממחלת האוסטאוארטריטיס, כאשר לתורשה המשפחתית יש השפעה מכרעת בנטייה לפתח שחיקה במפרק הברך.

הסימנים שעשויים להופיע לפני ניתוח החלפת ברך

צליעה, כאבים, נטייה לדלקות ברקמה רכה, הגבלה של תנועות מפרק הברך, נפיחות, נוקשות, חוסר ביציבות ולעיתים עיוות של המפרק – הם התסמינים שיעידו על שחיקת הסחוס. הכאבים והמגבלה בתנועות הם מרכיבים מרכזיים שמאותתים על החמרה במצב, וככל שמחריפה בעיית השחיקה, כך מתגברים הכאבים וההגבלה בתנועה, כאשר עם התגברות השחיקה ישנם כאבים גם במצבי מנוחה ושינה.

לפני ניתוח החלפת ברך יבדוק הרופא האורתופד את המפרק, את התנועתיות, ישאל שאלות אבחון, ימליץ על צילום רנטגן (אם לא בוצע) ועל כל בדיקה רפואיות נוספת, אם יש בכך צורך. המטרה של צילומי הרנטגן היא לשקף את תהליך השחיקה, והם נעשים בעמידה. הצילום נותן תשקיף על מצב המפרק, צורת העיוות במיוחד במנח וארוס, שהינה הפניה של הברך כלפי פנים בהיצרות של מפרק הברך ובהיווצרות זיזים (osteophyte). ישנה גם שחיקה לואלגוס יתר – הטיה של הרגל עלפי חוץ (ברכי X).

טיפול – לפני שפונים לאלטרנטיבת ניתוח החלפת ברך

חשוב לציין שלא כל כאב מתמשך במפרק הברך מעיד על צורך לבצע ניתוח החלפת ברך. טיפול במחלת האוסטאוארטריטיס מתחיל בזיהוי הגורמים לתחלואה. למשל, אם המטופל סובל מעודף משקל הוא יקבל הפניה לתזונאית שתסייע לו להפחית במשקל בצורה נכונה. כמו כן, יקבל המטופל משככי כאבים, זריקות וטיפולי פיזיותרפיה.

ניסיונות הטיפול נועדו לרוב להקל על הכאב, אך לרוב אינם תורמים לריפוי או להפסקה מוחלטת של הכאבים. זאת הסיבה שבשלה פונים רבים מהאנשים לרופא מומחה ומבקשים לעבור ניתוח להחלפת מפרק ברך.

תזונה מומלצת למניעת התדרדרות שחיקת סחוסים

מזון:הסבר:
כורכום התבלין ההודי הינו בעל השפעה עצומה על מערכות רבות בגוף וממחקרים שנערכו מדובר בתבלין בעל השפעה משמעותית על כאבי המפרקים.
ענבים אדומיםבענבים האדומים יש כמות גבוהה של רסברטול. מדובר בתרכובת שמסייעת בחסימת האנזימים המובילים לניוון הרקמות.
דובדבנים הדובדבנים עשירים באנטיאוקסידנטים ועל כן הם משמשים כנוגדי כאבים. את הדובדבן ניתן לצרוך טרי בעונת הקיץ וכמיץ או קפואים בעונת החורף.
ג'ינג'רהג'ינג'ר הינו משכך כאבים טבעי. אחוזים גבוהים מבין אנשים הסובלים מהתופעה של שחיקת סחוסים במפרקי הברכיים, דיווחו על הקלה של ממש בעקבות צריכת ג'ינג'ר. את הג'ינג'ר אפשר להוסיף לחליטת תה ואף לצרוך אותו כמרכיב תזונה.
קפאיןבעבר ידעו כי תוספת של קפאין בתרופה מחזק את היעילות של התרופה מבחינת שיכוך הכאבים. רוב התרופות המיועדות לשיכוך כאבים והורדת חום מכילים גם קפאין. כיום כבר יודעים שגם הקפאין בפני עצמו עשוי בהחלט לסייע בשיכוך כאבים. שתייה מתונה של קפה עשויה לתרום רבות במצב של כאבי ברכיים.
דגיםבדגים יש לנו את האומגה 3 שנחשב כאפקטיבי במיוחד למגוון גדול של בעיות או מחלות. אנשים שצורכים אומגה 3 באופן קבוע מדווחים על הפסקה בנטילת תרופות משככי כאב.

החלפת ברך באמצעות רובוט – ניתוח חדשני ומהפכני

כ 6% מכלל ניתוחי החלפות ברכיים בארצות הברית הוא דו צדדי – שתי ברכיים בניתוח אחד, ובשבדיה 10%. ניתוח החלפת מפרקי ברכיים בו-זמנית נחשב להליך סטנדרטי בארצות אלה.

באופן כללי בניתוח להחלפת מפרק ברך מוחלפים קצות העצמות בשתל מלאכותי. ניתוח זה דורש מיומנות ספציפיות, מכשור רפואי מתקדם וחדשני, היכרות עם שיטות עדכניות, וניסיון רב בתחום. כל אלה משפיעים במידה רבה על אחוזי ההצלחה של הניתוחים האלה, על יכולות ההתאוששות של המנותח וכן על שמירה על תוצאות הניתוח לאורך זמן.

המהפכה בתחום מאפשרת כיום להחליף בהתאמה אישית את מפרק הברך. שיטה זו מבוססת על ההבנה ועל הפיתוחים שהותאמו לאנטומיה השונה של מפרק הברך מאדם אחד למשנהו. כיום מותאם שתל מלאכותי באופן אישי, ובהתאמה לשתל נקבעים גם המהלכים הנכונים לכל ניתוח וניתוח.

התאמת המפרק למנותח מתאפשרת בזכות ציוד מתקדם ומדויק, המאפשר שחזור ציר הרגל אשר מחושב מראש הירך עד הקרסול.
משך זמן ניתוח החלפת מפרק ברך נמשך לרוב כ- 55 דקות ועד ל- 75 דקות.
בהחלפת מפרקי ברכיים בניתוח אחד שתי הרגליים נרחצות ונחבשות סטרילית לניתוח, כך שאפשר לעבור מרגל לרגל מבלי לאבד זמן מיותר.

הבשורה לאנשים שעברו שברים או קיבועים במתכות לירך או לשוק, היא שבעזרת שיטות הניתוח המתקדמות (גירוסקופ, הכוונה מותאמת אישית של הניתוח) אין כבר צורך בהוצאת הקיבועים והמתכות.

תהליך ניתוח החלפת ברך בעזרת רובוט בפועל

שלבהסבר
שלב ראשון: רישום הברך' – Registration.בשלב זה בודקים את מבנה הברך וקובעים כיצד לבצע את החלפת המפרק. כיום ישנן השיטות החדשות אשר בעזרתן מבצעים סריקה של הברך על מנת לקבל הדמיה תלת ממדית שלה ושל הגפה התחתונה כולה. זה אומר החל ממפרק הירך ועד לקרסול תוך ציון הנקודות החשובות.
השלב השני: תכנון הניתוח בפועל.בעזרת מערכות המחשוב המתקדמות ניתן לדמות את השתל שאמור להחליף את המפרק של הברך כאשר התוכנה תציג את גודל השתל המתאים לצד המנח המומלץ שלו. אפשר אפילו להציג סימולציה של הניתוח כדי להבין בדיוק איך הפעולה אמורה להתבצע.
השלב השלישי: הניתוחלמרות שמדובר בשיטה רובוטית, עדיין יש את המנתח שאוחז בכלי החיתוך המכונה כרסמתBurr – אך הוא מקבל הנחיות מהמערכת הרובוטית על פי הגדרות הניתוח של המערכת. כך הוא נמנע מטעויות אנוש. הכרסמת פועלת באופן כזה שאם ישנה חריגה מטווח החיתוך שהמערכת הגדירה מראש הרי שהכרסמת פשוט מפסיקה לפעול.

יתרונות החלפת ברך בשיטה רובוטית

  • שיטה יעילה ומדויקת
  • ניסיון ותוצאות מעולות
  • דיוק בהתאמת השתל
  • יתכן זמן החלמה קצר וקל יותר

השיטה הרובוטית אשר בה מבצעים את ניתוח ברך חדשני הוכחה כשיטה יעילה ומדויקת במיוחד. 
יותר מכל הליך כירורגי שנעשה בעבר לצורך אותה המטרה. הניתוחים הללו יעילים מאוד בהחלפות חלקיות של הברך וגם בהחלפות מלאות יש כל הזמן התייעלות והתוצאות הולכות ומשתפרות יותר ויותר. זאת הודות לניסיון המצטבר של המנתחים שמבצעים ניתוחים כאלה כל הזמן.

ההחלמה מהניתוח היא תהליך שעשוי להיות ארוך. למרות שהביצוע הינו רובוטי, עדיין מדובר בהליך ניתוחי שמלווה בכאבים. ישנן בהחלט את תופעות הלוואי שאופייניות להליכים כירורגיים, אך בהחלט אפשר לומר שבעקבות השיפור והדיוק בהתאמת השתל, השיקום של המטופלים הוא מהיר יותר וגם קל יותר. אמנם כל מטופל מגיב אחרת וחווה בצורה שונה את ההתאוששות אך יש כאן בהחלט בשורה של ממש עבור המנותחים.

איך להיערך לניתוח ברך חדשני? מה חשוב לדעת?

ההיערכות לקראת ניתוח החלפת ברך רובוטי כולל כמובן התייחסות למועד בו תבצעו את הניתוח שאמור להתאים לכם ולתוכניות שיש לכם.
אם זה זמנים פחות לחוצים בעבודה בהם תוכלו לקחת פסק זמן לניתוח ולכל תהליך ההתאוששות ואם אלו התנאים של הקרובים אליכם. אתם תצטרכו סביבכם בני משפחה שיתמכו ויסייעו ויש להתחשב גם בפניות שלהם.
חלק מהותי מההכנות לקראת הניתוח זוהי ההכנה של הגוף לקראת התהליך הצפוי לו.
כדאי להכניס את הגוף לשגרת פעילות ספורטיבית שתקל אחר כך על ההתאוששות, כי מנותח שהוא בכושר גופני טוב והשרירים סביב המפרקים שלו חזקים, מצליח להתאושש מהר יותר וטוב יותר.
חשוב כמובן להכין את הבית לתקופה שלאחר הניתוח היות והניידות אינה קלה בתחילת הדרך.
זה כולל כמובן הכנה של חדר הרחצה, המטבח וחדר השינה.
החלפת ברך רובוט היא בהחלט יעילה אך יש להיערך אליה בהתאם.

מציאות כואבת – שחיקת סחוס בשתי ברכיים

רבים מהאנשים שסובלים משחיקת הסחוס במפרק הברך מדווחים על התופעה בשתי הברכיים. בדור הישן של הניתוחים האורתופדיים היה התהליך ארוך במיוחד ונחלק לשני ניתוחים נפרדים, כשכל אחד ממפרקי הברך נותח בנפרד. אך כיום בשל ההתקדמות והשיטות החדשניות מתבצעים גם בישראל ניתוחי החלפת מפרקי ברכיים בניתוח אחד. מדובר באפשרות מבורכת במיוחד, שמקלה על המנותחים ומזרזת את תהליך ההחלמה בצורה דרמטית.

ביום הניתוח יכולים המטופלים לקום, להתחיל בטיפול פיזיותרפי שיזרז את תהליך ההחלמה, ויאפשר להם תנועה ללא עזרי תמיכה.

החלפת שתי ברכיים בניתוח אחד מיועד למנותחים עם סיכון ניתוחי נמוך, זאת אומרת עם מעט מחלות רקע, בגלל שמדובר בניתוח שהוא למעשה כפול – מתבצע בו-זמנית ושיוצר סטרס לגוף. מעבר לכך, החלפת שני מפרקי ברכיים בניתוח אחד כרוך בהצלחות ובסכנות כמו כל ניתוח אחר.

תהליך השיקום

בתהליך השיקום ניכרת השפעה נוספת. בניתוח המסורתי של ניתוח החלפת ברך אחת נוטה הרגל שלא נותחה וסובלת משחיקה לעכב את תהליך השיקום, כאשר קיימת נטייה לגרור את הרגל המנותחת לעיוות הקיים של הגבלה בתנועות בייחוד ביישור, ולסגל הליכה מזיקה שעלולה לעורר כאבים גם באזור הגב. תופעה זו כמובן נמנעת בניתוח כאשר שתי הברכיים מנותחות בו-זמנית.

הרדמה

חשוב לציין שהניתוח החדשני בישראל נעשה בהרדמה אחת בלבד לשתי הברכיים, ולא שתי הרדמות לשתי ברכיים כאשר מנתחים כל ברך לחוד. אלמנט זה מקטין את אחוז הסיבוכים מהרדמה. ההרדמה היא הרדמה ספינלית חצי גוף, ויש אפשרות להוסיף לווריד תרופות שיסייעו למנותח לישון בזמן הניתוח. בנוסף, לרוב מבוצע בלוק פריפרי – זריקה באזור הברך למקום שנקרא התעלה האדדוקטורית (Adductor Canal Block), שמפחיתה באופן ניכר את הכאבים לאחר הניתוח אבל לא משתקת את השרירים המרכזיים מסביב לברך, כך שאינה פוגעת בתנועה.

הבשורה לאנשים שעברו שברים או קיבועים במתכות לירך או לשוק, היא שבעזרת שיטות הניתוח המתקדמות (גירוסקופ, הכוונה מותאמת אישית של הניתוח) אין כבר צורך בהוצאת הקיבועים והמתכות.

לסיכום למי השיטה מתאימה

יש להדגיש שניתוח זה מתאים לאנשים שאינם סובלים מבעיות רפואיות רבות, כמו; בעיות לב ונשימה ואינו מתאים גם למטופלים שמדד ה- BMI שלהם מצביע על מדד של מעל ל- 40. כמו כן הניתוח אינו מתאים לאנשים שגילם מעל 80.
הניתוח מתאים לסובלים משחיקה ומהגבלה של מפרקי הברכיים.

יכול לעניין אתכם גם: טיפולים משמרים בהחלפות מפרקים

ד"ר בנימין בנדר
ד"ר בנימין בנדר

ד"ר בנימין בנדר הוא אורטופד מומחה ברכיים ומפרקי ירך, שימש כעורך הראשי לספר בינלאומי שעוסק בהחלפת מפרק ירך וידוע כמי שצבר את מירב הניסיון בהחלפות ברכיים. הוא החל את דרכו עוד בשירותי הצבאי כאשר שירת בחובש קרבי. לאחר סיום השירות, החל את לימודי הרפואה וסיים את הלימודים כמצטיין דיקן והקדים את שאר הסטודנטים בסיום הלימודים. בשנת 2007, ד"ר בנימין בנדר סיים את התמתחותו והוכר רשמית כאורטופד מומחה. בזמן הזה, ד"ר בנימין בנדרפרסם עבודות אקדמיות לספרות הרפואית וזכה בהכרה מההסתדרות הרפואית בישראל. את הידע הרב שיש לו, חולק ד"ר בנימין בנדר בכנסים בינלאומיים ומתראיין לתוכניות טלוויזיה בארץ ובעולם.

ניווט מהיר בחזרה:

לקביעת תור התקשרו

או השאירו פרטים

ניתוח ברך חדשני להחלפת מפרקי ברכיים

שירות 24/7 בטלפון ובוואטסאפ