סיבוכים בהחלפת מפרק ברך וירך

ניתוחים להחלפת מפרק ירך וברך נחשבים לניתוחים מוצלחים בעולם הרפואה, ואחוז הסיבוכים הוא נמוך מאוד. אבל בכל כלל יש את היוצא מן הכלל, ובמאמר זה נדבר על סיבוכים בהחלפת מפרקים שאינם נפוצים במיוחד.

הנתונים מוכיחים שניתוחי החלפת מפרק ברך וירך מסתיימים לרוב בהצלחה רבה מאוד, אולם עד כמה שהרפואה מתקדמת ובתחום זה האורתופדיה נחשבת לענף מתקדם במיוחד, עדיין יש מרווח לא צפוי שבו עלולים בכל זאת להתרחש סיבוכים בהחלפת מפרק ברך וירך.

הסיבוכים מעטים יחסית, וחשוב להתייחס לכך בפרופורציה הנכונה, אבל מצד שני חשוב שיהיו פרושים בפניכם מלוא הנתונים כולל האפשרות להיקלע לתרחיש של סיבוכים לאחר הניתוח ולתמונה מלאה של הנסיבות להם.

הנסיבות המרכזיות שעלולות להוביל למצב של סיבוכים בהחלפת מפרקים

את הנסיבות לסיבוכים בהחלפת מפרקים אפשר לחלק לשלוש קטגוריות מרכזיות: סיבוכים שנובעים מבעיות בריאותיות של המנותח, סיבוכים שנובעים מההרדמה או כתוצאה ממהלך כלשהו בניתוח או ממהלך לאחר הניתוח, ואלה הן הנסיבות המרכזיות שעשויות להוביל לסיבוכים:

 • זיהום
 • חוסר יציבות
 • פריקות של המפרק
 • נוקשות במפרק
 • כאבים כרוניים
 • שברים
 • התרופפות
 • פגיעה בכלי דם
 • פגיעה עצבית
 • אורך רגליים שאינו שווה
 • צליעה
 • קרישי דם ותסחיף ריאה
 • נוקשות
 • לימפאדמה – בצקת למפטית
 • סיבוכים שנובעים מההרדמה

אין ספק שסיבוכים עלולים להתרחש בנסיבות שונות, אבל חשוב להדגיש שאפשר להפחית אותם בעזרת בחירה במנתח שמנוסה מאוד בהחלפת מפרק ירך וברך. הרזומה הספציפי של מנתחים בהחלפת המפרקים מאוד חשובה, שכן מדובר בשני מרכיבים מהותיים: ידע מקצועי שמתעדכן כל העת בעולם הרפואה, שכולל טכנולוגיות ושיטות, ולכך מצטרף הניסיון המקצועי של המנתח. שני אלה עשויים להפחית משמעותית את הסיכוי של סיבוכים בהחלפת מפרק ברך וירך.

הפחתת סיבוכים בהחלפת מפרק ברך וירך טרום הניתוח

המידע הרפואי של המטופל נלקח בחשבון בשיקולים של טרום הניתוח. באופן כללי ככל שמצבו הרפואי של המנותח טוב יותר, כך הסיכויים לסיבוכים יהיו קטנים יותר, ולהפך. 
יש מצבים שבהם מנתחים יידרשו מהמנותח לערוך בדיקות נוספות אצל מומחים, כמו נירולוג, המטולוג, קרדיולוג, ראומטולוג ועוד, במטרה לקבל תמונת מצב בריאותית נרחבת של המועמד לניתוח ולקבל חוות דעת והמלצה של המומחים.

הנסיבות שדורשות בירור נוסף יכולות להיות מחלות רקע, למשל; מחלות לב וכלי דם, לחץ דם גבוה, מחלות ריאה ודרכי אוויר, מחלות נירולוגיות, סוכרת קשה ועוד.

דוקטור בנימין בנדר אורטופד מנתח מומחה ירכיים וברכיים – סיבוכים בהחלפת מפרקים לדוגמה, רוב האנשים שחולים באסטמה (קצרת) יתבקשו להתייעץ עם רופא ריאות, כיוון שלעיתים יש צורך באינהלציות לפני ואחרי הניתוח. מנותחים עם בעיות לב ידרשו לקבל אישור מהקרדיולוג, כולל הנחיה לגבי מתי כדאי להפסיק את מדללי הדם והאם יש צורך בטיפול חלופי.

תמונת מצב של סיבוכים בהחלפת מפרקים

אחוז הזיהומים לאחר ניתוחים להחלפות מפרקים נע בין 1% עד ל 3%, ובניתוחים חוזרים עד ל 9%. יש שני סוגי זיהומים שעלולים להופיע לאחר ניתוח. אחד הוא זיהום שטחי והשני – עמוק. מבין השניים חשוב לדעת שהזיהום השטחי חולף בדרך כלל תוך מספר ימים, אינו דורש התערבות כלשהי, ואינו מסכן את מפרק הברך או הירך. 

לעומת זאת זיהום עמוק דורש בדיקה רפואית, וברוב המקרים נדרש פתרון שכולל שני ניתוחים בשני שלבים. ניתוח ראשון יהיה לצורך הוצאת מפרק הירך או הברך 'המזהם' והכנסת מפרק זמני, שבו יילקחו גם תרביות על מנת לבודד את החיידק. לאחר מכן יקבל המנותח טיפול אנטיביוטי, תוך ורידי לרוב, עד להעלמות מוחלטת של הזיהום. בשלב השני יתבצע ניתוח להחלפת מפרק ירך או ברך קבוע.

חשוב לציין שזיהומים ניתן למנוע, עקב כך חשוב מאוד לבצע את כל הבדיקות לפני הניתוח, כולל תרבית אף ותרבית שתן. אם יש צמיחה של חיידק באף, תקבלו לפני הניתוח משחה שיש למרוח בכל נחיר למשך מספר ימים, המריחה תימשך גם לאחר הניתוח ועד להוצאת התפרים. צמיחה בשתן מטופלת באנטיביוטיקה. יומיים לפני הניתוח יש לרחוץ את הגוף פעמיים ביום מכף רגל ועד ראש בסבון חיטוי מיוחד. המרדים בניתוח יוסיף אנטיביוטיקה לווריד, ואנטיביוטיקה נוספת לווריד תקבלו גם לאחר הניתוח במחלקה. חשוב מאוד! הטיפול בפצע הניתוח יעשה על פי מכתב הסיכום האישי, כולל רחצה של הפצע וחיטויו, ולקיחת אנטיביוטיקה מניעתית.

הסיבוכים מעטים יחסית, וחשוב להתייחס לכך בפרופורציה הנכונה, אבל מצד שני חשוב שיהיו פרושים בפניכם מלוא הנתונים כולל האפשרות להיקלע לתרחיש של סיבוכים לאחר הניתוח ולתמונה מלאה של הנסיבות להם.

סכנה לפגיעות בכלי הדם היא הנפוצה ביותר בקרב אלה שסובלים מבעיות כלי דם. לדוגמה, אצל אנשים שסובלים מטרשת עורקים, הסיכוי להיווצרות קריש דם וסתימה של העורק, או על ידי קריש או על ידי רובד טרשית, תהיה גבוהה יותר במהלך הניתוח.

במהלך ניתוח עלולים להיפגע כלי דם או עצבים באופן שטחי או עמוק. דימום שטחי שמופיע במהלך הניתוח נצרב במכשיר דיאתרמיה מיוחד. ההכנה לקראת ניתוח עבורם תכלול בדיקה של כלי דם על ידי קרדיולוג, ותפחית את אחוז הסיבוכים.

במקרים רבים בניתוחי החלפת מפרק ברך יש תחושה פחותה באזור החיצוני של הצלקת עקב החתך הניתוחי. בניתוחי מפרק ירך יכולה להיות תחושה שטחית פחותה על פני העור עקב החתך הניתוחי. לרוב תחושה זו אינה מפריעה לתפקוד הכללי. אולם עצבים אחרים, כמו; העצב הפמורלי, הפרוניאלי והעצב הסיכאטי הם עצבים ראשיים בגוף, ומתיחה או הזזה שלהם, בייחוד בניתוחים חוזרים או בניתוחים שבהם נדרשת הארכה של הגפה מעל ל-3 ס"מ, עלולה לגרום לשינוי בתפקוד העצבים האלה, ולהשפיע על תפקוד הרגל. בניתוחים חוזרים הרקמה היא צלקתית יותר ופחות גמישה לניוד, ובכך גם נוטה יותר למתיחה של העצבים. 

יש להדגיש שהרוב הניכר של פגיעות עצביות הן כאלה שחולפות באופן ספונטני.

יציבות של המפרק תלויה בעצמות ובמידה רבה מאוד ברקמה שעוטפת אותה, כלומר, גידים ושרירים. דלדול של השרירים עקב שחיקה מתקדמת וחוסר יכולת לשימוש בהם, מתיחה של גידים עקב עיוות של המפרק (לדוגמה, ציר ואלגוס יתר) הם גורמי סיכון לחוסר יציבות ופריקות של המפרק. למניעה יש צורך הכרחי בחיזוק השרירים.
סיבה נוספת, שעשויה להשפיע על סיבוכים בהחלפת מפרק ברך או ירך, היא שבר של עצמות. שברים יכולים להיווצר סביב הניתוח, תלויים באיכות העצם המנותחת, ועלולים להופיע לאחר ניתוח עקב נפילות או בלות של המפרק.
הפרש אורך הרגליים יכול להופיע לאחר הניתוח. יכול להופיע הפרש מדומה עקב הטיית האגן, עקמת גבית או הפרש אמיתי. לרוב ההפרש יהיה עד 2 ס"מ, ואינו דורש טיפול.
מצב של צליעה קשור לרוב למצבם של השרירים לפני ניתוח. לשרירים מנוונים עקב היעדר שימוש, שחיקה של מפרק הברך או הירך יידרש זמן רב יותר על מנת להשתקם.

החלפת מפרק ברך והחלפת מפרק ירך מאופיינים בשיעורי הצלחה גבוהים. שיפור בכאבים ושיפור בתפקוד המפרק מושגים ברוב הניתוחים. אולם לא תמיד שיפור זה מוביל למצב שבו אין כאבים כלל או שטווחי התנועה מלאים לגמרי. עד כ- 20% מהמקרים של ניתוחי החלפת מפרק ברך ועד כ- 10% מהחלפת מפרק ירך (במקרה הקיצון בחלק מהמקרים) מופיעים כאבים כרוניים כלשהם לאחר הניתוח. חלק מהסיבות לכך הן כתוצאה מהקרנה של הכאבים מהגב, תסמונות כאב (כדוגמת שינויים בעצבים כגון נוירופטיה, פולינוופטיה, פיברומיאלגיה ועוד) וחלקם ללא סיבה ברורה. 

מצב נפשי משפיע מאוד על התחושה ועל פירוש הכאבים. לדוגמה, אנשים בדיכאון חווים כאבים רבים יותר, ונוטים לפתח כאבים כרוניים. כאבי גב עלולים להקרין למפרק הירך או הברך, לחלק מהרגל או לכל אורך הרגל ועד לכף הרגל, ואפילו להקרין למפשעה. כאבי גב לא חייבים להופיע ככאבי גב מובהקים, אלא עשויים להופיע בצורה של כאב מוקרן (רדיקולופטיה בשפה הרפואית). רדיקולופטיה פירושה הקרנה של הכאב מהגב לרגל (יכול להופיע ללא כאבים בגב עצמו). כאבי גב מוקרנים יכולים ליצור כבדות של הרגליים עד לקושי בהליכה עקב קושי בתפקוד השרירים והתכווצויות של השרירים.

אחד הדברים שפחות ניתן לצפות הוא תרחיש של פקקת ורידים עמוקה שמובילה להיווצרות קריש דם ברגל, כשהחשש הגדול הוא מפני תסחיף ריאות בעקבות הקריש. פקקת ורידים נוצרת בעקבות האטה בזרימת הדם באזור הרגליים, כשהסכנה היא שקריש דם עשוי לעצור את זרימת הדם לריאות, ולגרום לסיבוך של נשימה.

הטיפול המניעתי למצב זה הוא מדללי דם ומשפרי זרימה, שיינתנו סביב הניתוח. להורדת סיבוכים מהסוג הזה חשוב מאוד לקום ביום הניתוח. כמו כן, חשוב לעשות שימוש באגדים אלסטיים ובתרופות לדילול דם. מכשיר מתנפח מיוחד שמורכב על השוקיים לאחר הניתוח, מפחית את אחוז הסיבוכים.

מערכת הלימפה שייכת למערכת כלי הדם, ותפקידה ניקוז נוזלים וחלבונים. סביב תהליך הניתוח יכולה להיווצר נפיחות למפתית, שתגרום למתיחת העור ולכאבים. הטיפול נעשה באמצעות חבישה אלסטית לאורך הרגל ועיסוי למפתי במסגרת טיפול פיזיותרפיה.

תופעות לוואי אפשריות שאינן בגדר סיבוכים בהחלפת מפרק ברך או ירך

חשוב לזכור שניתוח באשר הוא דורש תקופת החלמה טבעית של הגוף, וכל מנותח בהתאמה אישית יקבל את ההנחיות הרפואיות המומלצות לו לאחר הניתוח. יחד עם זאת בתקופת ההחלמה יש גם מספר תופעות שאינן מעידות על סיבוך, והנה מספר דוגמאות.

לאחר הניתוח ייתכן ותחושו בקושי במתן שתן. לא מדובר בסיבוך אלא בתופעת לוואי מוכרת שנובעת מההרדמה עצמה, שלמעשה אינה אופיינת רק לניתוחי החלפת מפרק ירך או ברך, אלא קשורה להרדמה. כמו כן, יכול להופיע יובש בפה בעקבות נטילת תרופות שתקבלו סביב הניתוח ותיתכן עצירות עקב היעדר תנועה ותרופות. 

כאמור, ניתוח להחלפת ירך או ברך מלווה לאחריו בכאבים, וסביר להניח שעל מנת להקל עליהם יציע לכם המנתח תרופות לשיכוכם. תרופות מסייעות במיוחד לשיכוך כאבים בינונים ועד קשים. אחת מתופעות הלוואי של התרופות היא האטה בקצב של פעילות המעי, שתבוא לידי ביטוי בעצירות. שוב לא מדובר בסיבוך, אלא בתופעת לוואי.

מאמר זה מתמצת, אך אינו כולל את כלל תופעות הלוואי או הסיבוכים האפשריים, לכן חשוב להיות במעקב לאחר ניתוח וחשוב לבצע המלצות הרפואיות

לקוחות ממליצים על ד"ר בנדר אורטופד מומחה ברכיים וירכיים:

שירות 24/7 בטלפון ובוואטסאפ