סיבות לכאבים בברכיים לאחר ריצה

 

כאבי ברכיים בריצה, כאבי ברכיים לאחר אימון ומאמץ

מפרק ברך הוא אחד מהמפרקים הכי גדולים וחזקים בגוף האדם.
הוא יכול להחזיק מעמד בעומס גדול זמן ממושך. למרות זאת כאבים בברכיים הם נושא אקטואלי לאנשים שעוסקים בפעילות גופנית. כאן נדבר על סיבות לכאבים ברכיים וכמה טיפים והמלצות על איך לא להגיע לזה או איך לטפל בזה . כאבים בברכיים שהסיבה להם אינה פציעה רצינית של הברך או רצועות הברך.

סיבות לכאבים בברכיים לאחר ריצה מה הם:

בדרך כלל כאבים בברכיים שמופיעים לאחר ריצה הם תוצאה או שילוב של כמה דברים:

 • טכניקה לא נכונה של ריצה
 • נעליי ריצה לא מתאימות
 • משקל עודף (על זה נדבר בכתבה הבא שלנו)
 • רמות קושי מאוד גבוה בתדירות מאוד גבוהה של אימונים
 • מחלות מפרק כגון ציר לא תקין

ברוב המקרים אצל אדם בריא שעוסק בריצה כאבים בברכיים קשורים לחלק המרכזי(הפנימי) של מפרק הברך מכיוון שרוב הכוחות והעומסים עוברים בחלק זה
מעומס יתר או בגלל שינויים במפרק שקשורים לגיל , הסחוס מתחיל "להזדקן " ולאט לאט להעלים ולשנות את התכונות הפיזיולוגיות שלו . סחוס נהיה פחות אלסטי בגלל שינוי חומר סיכה של המפרק הברך בגלל שינוי שכמות החומר הקטנה או הגדלה בכמות אך המרכיבים שונים ישנו פחות חומצה היאלורינית לדוגמא ויותר מים.
כאבים בברכיים יכולים להעיד על התפתחות בורסיתיס – דלקת במעטפת מפרק הברך שתפקידה להחליק את התנועות של מפרק הברך. מחלה אחרת שיכולה להופיע Tendinitis דלקת בגידים של מפרק ברך. יש מיקרים רבים שtendinitis מלווה Bursitis . שניהם מתפתחים כתוצאה מעומס יתר מתמיד על מפרק הברך.

שיטות טיפול אחר ריצה בכאבים בברכיים:

חשוב לדעת!!! אם יש כאבים בברכיים ממש חזקים או יש נפיחות מאוד גדולה או אתם מרגישים התקשות סביב מפרק הברך אסור לטפל לבד וחובה לפנות לרופא מומחה לברכיים.ֿ

אפשר להצמיד קרח לברך הכואבת .תכניסו קוביות קרח לשקית ניילון אחרי זה קחו מגבת תעטפו את הברך ותצמידו שקית עם קרח. חשוב !- לא יותר מ 5 דקות .תזהרו לא להגזים עם זה כי התקררות של מפרק ברך יכולה לגרום לשלל בעיות אחרות.

kinesiotaping סרט אלסטי להגנה על מפרק ברך . פעם השתמשו בהם רק בספורט מקצועי היום כל אחד יכול לקנות אותם בבית מרקחת. מומלץ לשים אותם בזמן ריצה הם מגנים על הברך גמישים ובזה הם שונים מסרטים אלסטיים.ֿ

פלסטר עם לדוקאין או משחת טראומיל.

פלסטר עם לדוקאין צריך לשים על מקום הכאב בברך רק חשוב לדעת שאסיר להגזים עם זה, אם כאבים בברכיים בכל זאת לא עוברים או חוזרים אחר כל ריצה חובה לפנות לרופא מומחה ברכיים.

מה לעשות כדי למנוע כאבים בברכיים אחרי ריצה?

אימונים מתאימים: רוב האנשים שמתחילים לרוץ עושים את זה בצורה לא מבוקרת. בגלל התפתחות נכרת בתעשיית הספורט המון קבוצות ריצה נולדות כל חודש אנשים נרשמים מתחילים לרוץ ונפצעים. 99% מאנשים שרצים במוקדם או במאוחר מתחילים להרגיש כאבים בברכיים עם הזמן הסחוס של מפרק ברך "מזדקן ונשחק". אי אפשר שלא לקחת את זה בחשבון. לכן המלצה : ריצה היא ספורט מעולה רק בתנאי שהעומס סביר.

מה זה אומר עומס סביר? כל זה מאוד אינדיבידואלי. אם לדוגמה יש לכם משקל עודף צריך לרוץ ממש בזהירות להיות קשובים מאוד לגוף. פרמטר חשוב – איך אתם מרגישים בזמן ריצה . אם מרגישים לא בנוח( נשימות דופק עייפות כאבים התחממות) תפסיקו את האימון.

על תתעלמו מהכאב

4 טיפים לריצה נכונה:

 1. בזמן ריצה עומס צריך להגיע גם לחלק הקידמי של כף הרגל. במקרה הזה מפרק כף רגל בולם חלק מהעומס. חוץ מזה זה מאוד חשוב לפתח את השריר הארבע ראשי-קואדריצפס
 2. הברך ברגל הדורכת תמיד צריכה להיות קצת מכופפת זה ישמור על מפרק הברך מעומס יתר
 3. ריצה צריכה להיות קלה ושקטה
 4. כיפוף הידיים בזמן ריצה משפיע על עבודה של הרגליים . כיפוף במפרק היד פחות מ90 מעלות .תרימו אגרופים גבוה לחזה . תעשו תנועה כאילו אתם עם כוח דוחפים את המרפקים תוך כידי מסובבים טיפה את הגוב לצד היד שזזה אחורה.

המלצות לבחירת נעלי ריצה

 1. נעלי ריצה צריכות להתלבש על הרגל כמו כפפה על היד
 2. אם אתם רצים על אספלט נעלי ריצה צריכות להיות עם בולמי זעזועים בתוך הסוליה
 3. גובה סוליה בנעלי ריצה צריכה להיות אחידה לכל אורך הנעל
 4. כל סוגי נעליים במיוחד נעלי ריצה צריכות להיות עם סוליה שתומכת בשורש כף רגל לשם פיזור העומסים לאורך כף הרגל
תמיד תעשו חימום!!!

לפני שאתם מתחילים לרוץ צריך חימום של כל הגוף לא להסתפק רק בהליכה.
כאבים בברכיים אחרי ריצה מצביעים שצריך לשנות תוכנית אימונים. צריך לבדוק התאמה של פעילות גופנית לבדוק טכניקה של הריצה , לאפשר לכף הרגל בנעליים להיות בתנוחה הטבעית שלה מבלי ליצור עיוותים

תפנו לרופא מומחה לברכיים אם אחרי 3 ימים כאב לא עובר, יכול להיות שמתפתח משהו שם בברך. אבחנה מוקדמת מגדילה סיכונים לטיפול מוצלח. על תעשו רפואה עצמית אם כאבים בברכיים נגרמו כתוצאה מטראומה של מפרק הברך.

שירות 24/7 בטלפון ובוואטסאפ