שוקל להחליף את מפרק הירך אך חושש מהתאוששות קשה וממושכת?

על השיטה הייחודית בגישה קידמית של ד"ר בנדר המקצרת משמעותית את זמן ההחלמה מה עשויים להיות המקורות לכאבים במפרק הירך? מקורו של הכאב באזור מפרק הירך יכול לנבוע ממספר סיבות, דוגמת:

 • בעיה במפרקי הירך עצמם, דוגמת שחיקת סחוס, קרע בלברום או תסמות תפס (FAI)
 • כאב המוקרן מהגב או האגן
 • בקע מפשעתי או פמורלי
 • דלקת בגידים הסובבים את מפרק הירד
 • שברים (שברי צוואר ירך, שברים סביב מפרק הירך)
 • מחלות ראומטיות

אנטומיה בלתי תקינה של מפרק הירך גורמת לשחיקה מוקדמת של המפרק בגילאים צעירים יותר. אנטומיה בלתי תקינה היא פועל יוצא של חוסר התפתחות או התפתחות לקויה של עצם האגן הגורמת להעדר כיסוי מספק של ראש הירך או לחילופין לכיסוי יתר שלו.
שחיקה של מפרק הירך בשלבים מתקדמים גורמת לכאבים רבים בייחוד במפשעה, צליעה והגבלה בתנועות מפרק הירך. בנוסף עשויה השחיקה להתבטא בקושי להיכנס ולצאת מהרכב, בקושי בעליה ובירידת מדרגות, בקושי להתרומם ממצב ישיבה ובקושי בהליכה ממושכת. ככל שהשחיקה מתקדמת יותר, הסובל ממנה יתקשה יותר לבצע פעולות יומיומיות פשוטות דוגמת גריבת גרביים ונעילת נעליים.

חשיבות אבחון מקור הכאב

שחיקה של מפרק הירך יכולה להתבטא בכאבים במפשעה ובברך. יחד עם זאת, כאב במפשעה יכול לנבוע מבקע מפשעתי או מכאב המוקרן מהגב. בדומה לכך, כאבים בברכיים גם הם עשויים להיות כאב המוקרן מהגב או ממפרק הברך עצמו. מכאן חשיבותה של הבדיקה הפיסיקאלית, כמו גם היסטוריה רפואית וצילומי רנטגן.
שחיקה של מפרק הירך ניתן לאבחן בצילום אגן ומפרק ירך. הצילום מאפשר לזהות היצרות של סדק המפרק כפועל יוצא של שחיקת הירך ופגיעה בסחוס, או שינויים בעצמות המפרק כגון יצירת הסתיידות מתחת לסחוס ויצירת זיזי עצם. במקרים שבהם ישנה חוסר התפתחות של האגן ניתן לראות היעדר כיסוי מספק של ראש הירך.

למה תוכל/י לצפות מניתוח החלפת מפרק ירך?

מטרת ניתוח החלפת מפרק ירך הינה הקלה בכאבים ושיפור בתפקוד המפרק. תהליך השחיקה מגביל את טווחי התנועה של המפרק, מסב כאבים ומשבש לעיתים אף התפקוד היומי הבסיסי. הניתוח מאפשר טווחי תנועה טובים יותר ומקל על הכאבים.
ניתוחי החלפת מפרק ירך מאופיינים באחוזי הצלחה גבוהים: ב- 95% מהמקרים ניתן לצפות להקלה בכאב ושיפור בטווחי התנועה. החלפת מפרקים בעולם מבוצעת מזה כארבעה עשורים. החלפת מפרק ירך התפתחה משמעותית בעשור האחרון; מחתכים גדולים בגישה אחורית, עם הגבלות לירך והימנעות מתנועה הניתוחים עברו לגישה קדמית בחתכים קטנים תוך תנועה מידית לאחר כ 3-5 שעות אחרי ניתוח קימה והליכה, וללא הגבלות לירך בשיטת ההתאוששות המהירה.
צליעה לאחר ניתוח היא פועל יוצא של תפקוד השרירים לפני ניתוח: באם מסת השרירים ותפקודם היו מדוללים אזי הסיכוי לצלוע לאחר ניתוח הוא רב יותר.

קיימות מספר שיטות להחלפת מפרק הירך, להלן סקירה של העיקריות בהן:

 • חתך קטן אל מול גישה סטנדרטית בחתך גדול
 • ניתוח המתבצע בשכיבה על הצד או בשכיבה על הגב. (בשכיבה על הצד לרוב נעשה ניתוח בגישה אחורית, שהוא הגישה הנפוצה ביותר בעולם, אך גם גישות קדמיות נעשות כמו כן על הגב במקומות מסוימים בעולם
 • דר בנדר מבצע את ניתוח החלפת מפרק ירך בגישה קדמית בהשכבה על הגב , ללא צורך בשולחנות מתיחה , שיטה זו פורסמה ע"י ד"ר בנדר בספרות הרפואית המקצועית

החלפת מפרק הירך בחתך קטן (MIS MINIMAL INVASIVE SURGERY ) מתחלקת ל:

1. לגישה קדמית:

גישה קדמית ישירה, המצריכה מכשור מיוחד ובה הצלקת הנה קדמית. החתך בגישה זו הנו קטן (כ-10 ס"מ) ולפיכך מצריכה מכשור מיוחד והיא אינה מערבת חיתוך שרירים
גישה קדמית צדדית – גישה נוחה למפרק הירך שבה ניתן להגדיל את החתך בהתאם לצורכי הניתוח בלא חשש להימצאות עצבים וכלי דם בסמוך. גם אותה ניתן לבצע בחתך קטן. הגישה היא דרך השרירים. בגישה זו הצלקת ממוקמת באזור שבו היא הרבה פחות בולטת
הגישות הקדמיות מבוצעות כאשר המנותח שוכב הגב.

2. לגישה אחורית:

 נעשית בהשכבה על הצד, חתך מאחורי עצם הירך עם הפרדת שרירים רבה, קרבה גדולה יותר לעצב הסכיאטי. אין יכולת לבדיקת אורך רגליים מהימנה ובדיקת טווחי תנועה בכל המישורים. מצריכה הגבלות לירך לרוב

ישנם יתרונות רבים להחלפת מפרק הירך במהלכה המנותח שוכב על הגב:

 • אנטומיית של מפרק הירך ברורה בעת הניתוח והכנסת המשתלים – השכיבה מאפשרת את הזווית המדויקת והאופטימלית שבה המפרק החדש מוכנס. זווית זו תורמת לשרידות גבוהה יותר של המשתל לאורך זמן (95% לאורך 20 שנה)
 • ניתן לבדוק בצורה מדויקת יותר את טווחי התנועה ואת יציבות המפרק
 • המנח מאפשר בדיקה מהימנה ומדויקת של בדיקת אורך הרגליים
 • אין הגבלות למפרק הירך, דוגמת כרית פישוק, הצלבת רגליים או שינה על הצד
 • אחוז הסיבוכים נמוך יותר-אחוזי פריקת מפרק הם נמוכים(אחוזי פריקה בגישה רגילה הינם כ 2-4% , בכנס בינלאומי על מפרק ירך בשטוקהולם ד"ר בנדר הציג בגישה שלו אחוזי פריקה אפסיים)
השיקום נח וקל יותר

יתרונות הגישה הניתוחית בגישה קדמית במהלכה המנותח שוכב על הגב
הגישה מאפשרת למנותח תנועה מידית ללא מגבלות תנועה לאחר הניתוח. קימה לאחר ניתוח נעשית כעבור מספר שעות בודדות(לרוב 3-5 שעות)

הניתוח בגישה קדמית בשכיבה על הגב יאפשר לך להימנע ממגבלות דוגמת:

 • ישיבה על כסא גבוה בלבד
 • כיפוף הרגל המנותחת
 • הצלבת הרגליים
 • שכיבה על הגב בלבד למשך שישה שבועות
 • הצורך להשתמש בכרית פישוק
 • יתרה מכך, אחוזי הפריקה הם נמוכים יותר בגישה זו מאשר בגישה קונבנציונלית
השימוש בשולחן מתיחה בגישה הקדמית הישירה

ישנם מנתחים אחרים המעדיפים להשתמש בשולחן מתיחה (שולחן שברים מיוחד) המיועד לסייע בגישה הניתוחית. יתרונות שולחן המתיחה הינה הקלה בגישה הניתוחית. יחד עם זאת, ישנם דיווחים על שברים עקב המניפולציה של הרגל הקשורה לשולחן המתיחה; היות והרגל המנותחת קשורה לשולחן, לא ניתן להעריך את אורך הרגליים בצורה מהימנה. לפיכך יש צורך בצילומים השוואתיים לרגל השנייה, דבר הכרוך בקרינה נוספת. כמו כן, יכולת בדיקת יציבות המפרק החדש הינה פחותה יותר ברגל קשורה בהשוואה לרגל מנותחת שאינה קשורה. המנתחים והצוות עקב הקרינה מחויבים ללובש חליפות כבדות להגנה נגד הקרינה.

חלוקה אחרת להחלפת מפרק הירך היא במשתלים השונים שניתן להשתמש ובשיטות הקיבוע החלפת מפרק הירך יכולה להיות עם קיבוע בצמנט רפואי או ללא צמנט רפואי.
ללא צמנט – לרב מדובר במשתלים אשר הגוף אמור לעטוף/לגדול בחריצים הקטנים שבמשתל.
חלוקה נוספת היא לפי חלקים/משטחים נושאי המשקל
קיימים מספר צירופים, כאשר הנפוצים ביותר הנם , מתכת על פויליאטילן, קרמיקה על קרמיקה, קרמיקה על פוליאטילן ומתכת על מתכת

 • קרמיקה עמידה מאוד אך יכולה להיסדק ולהישבר(הדור החדש עמיד יותר).
 • מתכת עמידה לאורך זמן אך משחררת ריכוז של מתכות כבדות למחזור הדם, שהשלכתו לאורך זמן עוד לא ידועה. ישנם תגובות אימוניות לחלקיקי מתכת לעיתים סביב המשתל. ישנם קהלים שאינם מתאימים לשימוש במתכת, דוגמת נשים בגיל הפוריות.
 • פוליאטילן הנו עמיד , בפרט הדור החדש, אך לעיתים רחוקות יכול ליצור " מחלת פוליאטילן"- שבה חלקיקים מעוררים תגובה אימונית של הגוף היכולה להוביל להתרופפות המשתל.
ד"ר בנדר מעדיף להשתמש בקרמיקה על קרמיקה או קרמיקה על פוליאטילן עקב היתרונות והשרידות לאורך שנים.

לסיכום

החלפת מפרק ירך בגישה קדמית על שולחן ניתוחים רגיל בשכיבה על הגב מאפשרת שיקום מהיר יותר, נוח יותר עם פחות סיבוכים של פריקה של המפרק, ללא צורך בהגבלות לירך, וחזרה מהירה יותר לנהיגה ותפקוד תקין. ד"ר בנדר אורטופד ברכיים ביצע במהלך עבודתו בישראל ובארצות הברית מאות ניתוחים בשיטה זו, הוא מהבודדים בארץ המבצע גישה זו. ד"ר בנדר פרסם גישה זו בספרות הרפואית (מאמר ופרק בספר), ברחבי העולם לומדים מפרסומיו של ד"ר בנדר , ופרסומים אלה נחשבים הנלמדים ומהמצוטטים ביותר בעולם.

שירות 24/7 בטלפון ובוואטסאפ